24/04/2024
Γυναικείο ποδόσφαιρο | Τρίτη 12 Νοεμβρίου 2019 - 17:35

Ιστορικό Χ για την Εθνική Ποδοσφαίρου Γυναικών! (pics+video)

Η Ελλάδα με γκολ της Σπυριδωνίδου στο 90’+3 ισοφάρισε σε 1-1 την Ιρλανδία, που είναι μια από τις μεγάλες δυνάμεις του αθλήματος στα προκριματικά του EURO * Σπουδαίο κοουτσάρισμα από Πριόνα με κινήσεις που γύρισαν το ματς

Το ελληνικό γυναικείο ποδόσφαιρο έχει και παρόν και μέλλον… Αυτό αποδείχθηκε και το απόγευμα της Τρίτης (12/11/2019) στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης, εκεί που η Εθνική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Ιρλανδία για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2021… Η Ελλάδα είδε στα μάτια μια από τις μεγάλες δυναμείς του αθλήματος και κάλλιστα θα μπορούσε ακόμα και να νικήσει!

Το Χ αυτό, ωστόσο, είναι ούτως ή άλλως ιστορικό αν αναλογιστούμε ότι το ΕΪΡΕ βρίσκεται 30 θέσεις ψηλότερα από την Ελλάδα στην παγκόσμια κατάταξη!

Σπουδαίο αποτέλεσμα, που κρατά ζωντανή τη «γαλανόλευκη» του Αντώνη Πριόνα ακόμα κι για το θαύμα πρόκρισης, που δεν ήρθε από τύχη…

Η Ελλάδα μετά από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα και ένα σχετικά γρήγορο εις βάρος της γκολ, αρχικά ισορρόπησε το ματς και ήταν καλύτερη στο β’ ημίχρονο έναντι του σημαντικού της αντιπάλου.

Ας πάρουμε τα πράγματα, όμως, από την αρχή… Η Ιρλανδία αιφνιδίασε την Εθνική και με ωραία λόμπα της Μπάρετ μέσα από την περιοχή προηγήθηκε με 0-1 στο 13’.

Στη συνέχεια η Ελλάδα ανασκουμπώθηκε και μετά τα μισά του α’ ημιχρόνου ανέβασε στροφές ισορροπώντας την αναμέτρηση, ενώ στο 44’ έχασε καλή ευκαιρία σε σουτ της Κοκοβιάδου για να φέρει το ματς στα ίσια.

Στο δεύτερο 45λεπτο, όπου το παιχνίδι ήταν γενικά καλύτερο η Εθνική από την αρχή πήρε τα ηνία… Πίεζε ψηλά και όσο περνούσε η ώρα γινόταν όλο και πιο απειλητική μπροστά από τα αντίπαλα καρέ. Ωστόσο, καθοριστικής σημασίας ήταν η μεγάλη απόκρουση της γκολκίπερ Παπακωνσταντίνου στο 50’ όταν κράτησε ανέπαφη την εστία της σε μοναδικό τετ α τετ της Μπάρετμ η οποία φλέρταρε με το δεύτερο προσωπικό της τέρμα.

Ακολούθως, το ματς έγειρε ολοκληρωτικά υπέρ της Ελλάδας χάρη στις καθοριστικές κινήσεις από τον πάγκο με τον Αντώνη Πριόνα να δίνει προπονητικό ρεσιτάλ. Να κάνει ακόμα πιο επιθετικό το σχήμα με δύο φορ και σε συνδυασμό με τις τρεις αλλαγές να δίνει νέα πνοή στις «γαλανόλευκες», οι οποίες στα τελευταία λεπτά έκλεισαν και έπαιξαν στο μισό γήπεδο της Ιρλανδές!

Οι διεθνείς με πίστη και μέγα πάθος δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια, δοκίμαζαν τα πόδια τους με σουτ ακόμα κι από μεγάλη απόσταση για να δικαιωθούν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με την Σπυριδωνίδου να σουτάρει από θέση μέσα δεξιά για να γράψει το τελικό 1-1.

Καλύτερες από την Ελλάδα, που δεν υστέρησε καμία διεθνείς ήταν οι Σαρρή (άλλαξε το ματς η είσοδος της), Κοκοβιάδου (με αστείρευτες δυνάμεις μεσοεπιθετικά), Παπακωνσταντίνου (καθοριστικές επεμβάσεις) και Χατζηγιαννίδου («εγγύηση» στο κέντρο της άμυνας). Για τις Ιρλανδές κορυφαία ήταν η σκόρερ Μπάρετ μαζί με την Μαγκέιπ.

Με πολλά λάθη και ως επί το πλείστον εις βάρος της Εθνική η διαιτησία της Νορβηγίδας Χένρικ Νέρβικ, όπως και με κραυγαλέα εσφαλμένη υπόδειξη οφσάιντ σε τετ α τετ της Κοκοβιάδου οι συμπατριώτισσες της βοηθοί.

Κίτρινες: 32’ Κοκοβιάδου, 39’ Γκάτσου, 70’ Μάρκου - 15’ Ράσελ, 78’ Φιν.

ΕΛΛΑΔΑ (Αντώνης Πριόνας): Παπακωνσταντίνου, Γκάτσου, Σιδηρά, Χατζηγιαννίδου, Μάρκου, Κακαμπούκη (70’ Καλδαρίδου), Κυδωνάκη (60’ Σαρρή), Κυνοσίδου, Μωραΐτη (83’ Σπυριδωνίδου), Κοκοβιάδου, Χατζηνικολάου.

ΕΪΡΕ (Βέρα Πάου): Χουάριχαν, Φιν, Κουίν, Φάχεϊ, Γουίλαν, Κέρναν, Μπάρετ (82’ λ.τρ. Ρος), Γκαντγουέλ, Οσάλιβαν, Ράσελ (46’ Κινάν), Μαγκέιπ.

* Μετά από αυτό το ματς η βαθμολογία -προκρίνονται οι δύο πρώτοι- στον όμιλο της Εθνικής είναι: 1) Γερμανία 12 βαθμοί (σε 4 ματς), 2) Ιρλανδία 7 (σε 3), 3) Ελλάδα 4 (σε 3), 4) Μαυροβούνιο 0 (σε 3), Ουκρανία 0 (σε 3).