29/03/2024
Βόλεϊ | Τρίτη 12 Νοεμβρίου 2019 - 00:31

Επιβλητική νίκη του Φοίνικα κόντρα στον Παναθηναϊκό

Η ομάδα της Σύρου πέρασε εύκολα με 0-3 σετ από τον Άγιο Θωμά * Η ταυτότητα της 2ης αγωνιστικής της Volley League ανδρών

Σε υγιεινό… περίπατο μετέτρεψε ο Φοίνικας Σύρου τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό τη Δευτέρα (11/11) στο κλειστό του Αγίου Θωμά, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Volley League των ανδρών.

Η ομάδα της Σύρου πέρασε με το επιβλητικό 0-3 σετ από την έδρα του Παναθηναϊκού και πήρε το πρώτο «διπλό» στην έδρα των «πράσινων» μετά από έξι χρόνια.

Οι «πράσινοι» μπήκαν καλύτερα στο πρώτο σετ και βρέθηκαν να προηγούνται με 11-6, όμως οι «πειρατές» με αντεπίθεση διαρκείας και δυνατό τους χαρτί τα σερβίς των Λινάρδου και Στερν έκαναν την ανατροπή και πήραν το σετ με 22-25.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-ποντο, με τον Φοίνικα ωστόσο να είναι πιο ψύχραιμος και να παίρνει το σετ με 23-25.

Όντας ήδη μπροστά στο σκορ με 0-2 σετ και με ανεβασμένη ψυχολογία, ο Φοίνικας Σύρου ξεκίνησε εντυπωσιακά το τρίτο σετ και με όπλο του τα εξαιρετικά ποσοστά του και το σερβίς, προηγήθηκε με 6-11. Οι «πράσινοι» έκαναν την αντεπίθεση τους, ισοφάρισαν σε 19-19 με μεγάλη προσπάθεια, όμως τον τελευταίο λόγο είχαν πάλι οι βολεϊμπολίστες του Φοίνικα, οι οποίοι έφτασαν στην κατάκτηση και αυτού του σετ με 22-25 και πήραν το καθαρό τρίποντο με 0-3.

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Στοΐλοβιτς και Στερν με 12 πόντους έκαστος, ενώ από τους γηπεδούχους ο Στάροβιτς σημείωσε 17 πόντους, ήταν όμως και ο… μοιραίος για την ομάδα του στο τρίτο σετ, καθώς έχασε δύο πολύ κρίσιμες επιθέσεις.

Τα σετ: 22-25, 23-25, 22-25

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Στάροβιτς 17π. (14/26επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Γιάκομπσεν 2 (2 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (3/12επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χ. 4 (3/8επ., 1 μπλοκ, 69%υπ., 38%αρ.), Ράπτης 7 (5/16επ., 1 μπλοκ, 33%υπ., 17%αρ.), Πελεκούδας 2 (2/4επ.) / Ζήσης (λ. - 67%υπ., 27%αρ.), Πανταλέων 4 (4 μπλοκ), Μούχλιας 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Μούχλιας 2 (1/1επ., 1 μπλοκ, 57%υπ., 14%αρ.).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Τσβετιτσιάνιν 8 (8/11επ.), Στοΐλοβιτς 12 (11/27επ., 1 μπλοκ, 55%υπ., 40%αρ.), Λινάρδος 4 (2/6επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Στερν 12 (9/17επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 80%υπ., 53%αρ.), Μπουτσούγιβιτς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ, 0/3επ.), Μήλης 19 (17/25επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Βελούδης (λ. - 61%υπ., 26%αρ.), Χριστόφας.