29/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 9 Νοεμβρίου 2019 - 21:27

O Μίσιτς νίκησε τον Σωτηρίου και ο ΠΑΟΚ πέρασε από το «Γεντί Κουλέ»

Με γκολ του Κροάτη μέσου οι Θεσσαλονικείς νίκησαν 1-0 τον ΟΦΗ απέναντι στον εξαιρετικό γκολκίπερ των Κρητικών και έπιασαν κορυφή * Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι, έκαναν στο β’ ημίχρονο ότι ήθελαν, καθώς οι γηπεδούχοι… εξαφανίστηκαν

Αντίσταση με έναν και για ένα ημίχρονο δεν γίνεται… Ο λόγος για τον γκολκίπερ του ΟΦΗ, Δημήτρη Σωτηρίου που έπαιξε… μόνος του τον ΠΑΟΚ, αλλά δεν τα κατάφερε εν τέλει. Έτσι, οι «ασπρόμαυροι» του Αμπέλ Φερέιρα πήραν το σημαντικότατο διπλό μέσα στο «Γεντί Κουλέ» με 0-1 το βράδυ του Σαββάτου (9/11), έφτασαν τους 24 βαθμούς και θα είναι μόνοι πρώτοι με +1 στην κορυφή της Σούπερ Λίγκας μέχρι να τελειώσει το ματς του Ολυμπιακός - Ατρόμητος για τη 10η αγωνιστική.

Και η αλήθεια είναι ότι οι Θεσσαλονικείς πέρασαν δίκαια από την Κρήτη, αφού άξιζαν το τρίποντο, που βάσει τις εικόνα της αναμέτρησης, θα μπορούσαν να έχουν πάρει πολύ πιο εύκολα αν δεν είχαν απέναντι τους τον 32χρονο τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Ο Σωτηρίου έκανε εκπληκτικό παιχνίδι και έσωσε τουλάχιστον άλλα δύο βέβαια γκολ υπέρ του ΠΑΟΚ με τις αποκρούσεις του.

Το ματς στο «Γεντί Κουλέ» ήταν κάπως ισορροπημένο μόνο στο α’ ημίχρονο… Εκεί, όπου οι φιλοξενούμενοι ναι μεν είχαν τις ευκαιρίες, αλλά ο ΟΦΗ είχε έστω και οριακά μια κατοχή μπάλας υπέρ του, ενώ προσπαθούσε κατά διαστήματα να βγει μπροστά απειλώντας.

Βέβαια, το 0-0 έμεινε μέχρι την ανάπαυλα χάρη στον Σωτηρίου, που έβγαλε τα πάντα (ποια απόκρουση να πρωτο-διαλέξεις από αυτές του 22’, του 26’ και του 36’)…

Τα δεδομένα, ωστόσο, στο δεύτερο μισό του ματς άλλαξαν. Ο ΠΑΟΚ εξ αρχής ήταν κυρίαρχος και αντιθέτως ο ΟΦΗ έπαθε καθίζηση… Οι φιλοξενούμενοι έμπαιναν όποτε ήθελαν στα αντίπαλα καρέ και εν τέλει το τέρμα δεν άργησε. Ο Γιόσιπ Μίσιτς, που ήταν ούτως ή άλλως μέχρι τότε ο κορυφαίος έπιασε ένα άπιαστο σουτ απέξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι σκαφτά και έσκασε μέσα με συνέπεια να νικηθεί ο Σωτηρίου στο 56’ για το 0-1.

Σκορ, που δεν άλλαξε, παρά τις νέες ευκαιρίες των Θεσσαλονικέων, τις οποίες και αυτές εξουδετέρωσε όλες ο Σωτηρίου…

Από την άλλη η επιθετική ανυπαρξία του ΟΦΗ επιβεβαιώθηκε από το γεγονός ότι η μοναδική τελική του ήταν σε όλο το δεύτερο 45λεπτο ένα ξαφνικό μακρινό σουτ του Μάνου, λίγο μετά την είσοδο του στο ματς!

Πέραν του Μίσιτς (αλλά με μεγάλη διαφορά από τον επόμενο), καλό ματς για τους νικητές έκαναν και οι Ντάγκλας Αουγκούστο και Λημνιός.

Για τους δε ηττημένους (έμειναν με 16 βαθμούς αρκετά ψηλά ανεξάρτητα με το τι θα γίνει στα ματς της Κυριακής), που πρέπει να ανάψουν λαμπάδα στον Σωτηρίου, που τους κράτησε μέσα στο παιχνίδι μέχρι τέλους, ξεχώρισε μόνο ο Ναμπί και κάπως προσπάθησε ο Κοροβέσης.

Ένας κακός διαιτητής είναι ο Τζήλος και το έδειξε για άλλη μια φορά, μεγαλύτερος λάθος του ότι δεν έδειξε κόκκινη σε χτύπημα εκτός φάσης του Νέιρα δίνοντας του κίτρινη.

Βοηθοί ήταν οι: Κούλα (Ξάνθης), Απτόσογλου (Αθηνών), τέταρτος: Φωτιάς (Πέλλας) και στο VAR: Μανούχος (Αργολίδας).

Κίτρινες: 19’ Σεμέδο, 38’ Κοροβέσης, 48’ Γιαννούλης Κ., 70’ Νέιρα - 21’ Μάτος, 40’ Ελ Καντουρί, 62’ Γιαννούλης Δ., 77’ Ίνγκασον.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν, Κοροβέσης, Κουτρουμπής (82’ Στάικος), Γιαννούλης Κ., Μαρινάκης, Νέιρα, Τσιλιανίδης (82’ Φερέιρα), Σεμέδο, Ναμπί (73’ Μάνος), Φιγκεϊρέδο.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Γιαννούλης Δ., Κρέσπο, Ίνγκασον, Ντάγκλας Αουγκούστο, Μίσιτς, Λημνιός, Ελ Καντουρί (77’ Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ (87’ Εσίτι), Σβιντέρσκι (73’ Άκπομ).