28/03/2024
Champions League | Πέμπτη 7 Νοεμβρίου 2019 - 00:26

«Σίφουνας» η Τότεναμ, ξέσπασε στη Γαλατά η Ρεάλ

Οι Λονδρέζοι πέρασαν με το επιβλητικό 0-4 από την έδρα του Ερυθρού Αστέρα * Οι Μαδριλένοι ισοπέδωσαν τους Τούρκους με 6-0 * Η ταυτότητα της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League

Ολοκληρώθηκε την Τετάρτη (6/11) η 4η αγωνιστική των ομίλων του Champions League και ήδη τρεις ομάδες έχουν εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκριση τους στους «16» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Πρόκειται για τις Μπάγερν Μονάχου, Γιουβέντους και Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία αν και αγχώθηκε στο Παρίσι, εν τέλει κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μπριζ και να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Στον όμιλο του Ολυμπιακού, η Τότεναμ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Ερυθρό Αστέρα και πέρασε δια… περιπάτου από το Βελιγράδι με σκορ 0-4.

Το σκορ άνοιξε ο Λο Τσέλσο στο 34’ μετά από επεισοδιακή φάση στην περιοχή του Αστέρα και τρία διαδοχικά δοκάρια για τα «σπιρούνια».

Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Σον ο οποίος με δύο γκολ στο 57’ και 61’ έληξε πρόωρα στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι, με τον Έρικσεν να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο 85’ μετά από ασίστ του Σεσενιόν.

Στα υπόλοιπα ματς της ημέρας, ξεχώρισε η… εξάρα της Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στην Γαλατάσαραϊ. Ο Ροντρίγκο άνοιξε το σκορ στο 4’ για τους Μαδριλένους και έκτοτε οι Τούρκοι δεν προλάβαιναν να κάνουν… σέντρα. Στο 7’ ο Ροντρίγκο διπλασίασε τα τέρματα του, στο 14’ ο Ράμος με πέναλτι έκανε το 3-0, για να ακολουθήσουν δύο γκολ του Μπενζεμά στο 45’ και 81’ και το τρίτο προσωπικό του Ροντρίγκο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία στους 4 πρώτους ομίλους του Champions League:

1ος όμιλος:

Παρί Σεν Ζερμέν - Μπριζ 1-0 (22' Ικάρντι)

Ρεάλ Μαδρίτης - Γαλατάσαραϊ 6-0 (4' 7' 90+3' Ροντρίγκο, 14' πεν. Ράμος, 45' 81' Μπενζεμά)

Παρί Σεν Ζερμέν 12 β.

Ρεάλ Μαδρίτης 7 β.

Κλαμπ Μπριζ 2 β.

Γαλατάσαραϊ 1 β.

2ος όμιλος:

Μπάγερν Μονάχου - Ολυμπιακός 2-0 (69' Λεβαντόβσκι, 89' Πέρισιτς)

Ερυθρός Αστέρας - Τότεναμ 0-4 (34' Λο Τσέλσο, 57' 61' Σον, 85' Έρικσεν)

Μπάγερν Μονάχου 12 β.

Τότεναμ 7 β.

Ερυθρός Αστέρας 3 β.

Ολυμπιακός 1 β.

3ος όμιλος:

Αταλάντα - Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (49' Πάσαλιτς / 7' Στέρλινγκ)

Ντίναμο Ζάγκρεμπ - Σαχτάρ Ντόνετσκ 3-3 (25' Πέτκοβιτς,  83' Ιβάνουσετς, 89' Αντέμι / 13' Πάτρικ, 90+3' Ζούνιορ Μοράες, 90+8 Τετέ)

Μάντσεστερ Σίτι 10 β.

Ντιναμό Ζάγκρεμπ 5 β.

Σαχτάρ Ντόνετσκ 5 β.

Αταλάντα 1 β.

4ος όμιλος:

Λοκομοτίβ Μόσχας - Γιουβέντους 1-2 (12' Μίραντσουκ / 3' Ράμσεϊ, 90+3' Κόστα)

Μπάγερ Λεβερκούζεν - Ατλέτικο Μαδρίτης 2-1 (41' αυτ. Τόμας, 55' Φόλαντ / 90+4' Μορατα)