29/03/2024
Champions League | Τετάρτη 6 Νοεμβρίου 2019 - 21:50

Πόσα να πιάσει ο Σα;

Αξιοπρεπής ήττα με 2-0 από την Μπάγερν για τον Ολυμπιακό μέσα στο «Αllianz Arena», αλλά… * Λάθος του Μαρτίνς που «περίμενε» το πρώτο γκολ των Γερμανών για βάλει τον Βαλμπουενά * Μεγάλο ματς ο Πορτογάλος γκολκίπερ * Αποστολή του a-sports.gr στο Μόναχο

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Ιστορία δεν έγραψε -ούτε θετική ούτε αρνητική- ο Ολυμπιακός την Τετάρτη (6/11) στο «Αllianz Arena», αν κρίνουμε απ’ όσα  είπε την παραμονή ο Πέδρο Μαρτίνς… Οι Πειραιώτες γνώρισαν μια αξιοπρεπέστατη ήττα με 2-0 από την Μπάγερν Μονάχου, αλλά θα μπορούσαν πραγματικά να τα πάει καλύτερα.

Και κράτησαν με νύχια και με δόντια μέχρι το 69’ το μηδέν έχοντας σε τεράστια βραδιά τον Ζοσέ Σα, αλλά πόσα να βγάλει και τι να κάνει ο Πορτογάλος γκολκίπερ…

Οι «ερυθρόλευκοι» φώναζαν πως θα έχουν πρόβλημα μεγάλο ειδικά στο β’ ημίχρονο αν δεν βελτιωνόντουσαν στο κομμάτι της κατοχής της μπάλας, αλλά δεν βοηθήθηκαν όπως έπρεπε από τον κόουτς τους. Η είσοδος του Ματιέ Βαλμπουενά μετά το 1-0 ήταν λάθος, γιατί ήταν ο μοναδικός παίκτης, που θα μπορούσε να κρατήσει λίγο μπάλα για να κοπεί ο ρυθμός των Γερμανών.

Δυστυχώς ο Ολυμπιακός το πλήρωσε, όπως και πολλά ατομικά λάθη με συνέπεια να χάσει ένα ματς, που όντως θα μπορούσε να το θυμάται για χρόνια για το θετικό αποτέλεσμα.

Κράτησε μέχρι το 69'...

Οι Βαυαροί πήραν την μπάλα στα πόδια τους από τα πρώτα λεπτά και ξεκίνησαν να πιέζουν για το γρήγορο γκολ, δίχως πάντως να είναι καταιγιστικοί.

Από την πλευρά τους, οι Πειραιώτες αρκούνταν σε παθητικό ρόλο, αν και ήταν καλά οργανωμένοι στα μετόπισθεν και αναχαίτιζαν χωρίς πολλά προβλήματα τις επιθέσεις των γηπεδούχων.

Είχαν μάλιστα και τη σημαντική τους ευκαιρία με τον Ραντζέλοβιτς στο 16' για να «παγώσουν» τους Γερμανούς, αλλά από εκεί και πέρα παραήταν αναιμικοί επιθετικά.

Ο Βαλμπουενά θα μπορούσε να βοηθήσει από την αρχή σε οργανωτικό ρόλο και να κρατήσει μπάλα ο Ολυμπιακός, με την Μπάγερν σταδιακά να φτάνει πιο εύκολα στα καρέ του Σα.

Ήταν όμως εντυπωσιακός ο Πορτογάλος τερματοφύλακας και αποσοβούσε την παραβίαση της εστίας του σε κάθε ευκαιρία, με την πίεση της ομάδας του Χάνσι Φλικ να γίνεται ακόμη πιο αισθητή από τα πρώτα λεπτά του β' ημιχρόνου.

Οι Πειραιώτες αδυνατούσαν να κρατήσουν μπάλα, δεν είχαν παιχνίδι ούτε από τα άκρα και το γκολ ήταν θέμα χρόνου να έρθει.

Εντέλει, ο Λεβαντόφσκι στο 69' με προβολή νίκησε για μία και μοναδική φορά στο ματς τον κατά τα άλλα πολύ καλό Σεμέδο, ο Σα δεν μπορούσε να τα πιάσει κι όλα και έγινε το 1-0.

Ο Μαρτίνς έριξε τον Βαλμπουενά στον αγώνα στο τελευταίο 20λεπτο, ήταν όμως αργά για να φανεί επιδραστικός στο παιχνίδι των «ερυθρόλευκων» ο Γάλλος άσος, ενώ στο 79' μπήκε και ο Ελ Αραμπί για να παίξει μαζί με τον Γκερέρο στην επίθεση, μήπως και βγει κάτι καλό.

Όπως συνήθως συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις, η Μπάγερν εκμεταλλεύθηκε τον κενό χώρο σε αντεπίθεση και ο Πέρισιτς στο 89', ελάχιστα δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς, έγραψε το 2-0 και σφράγισε την πρόκριση των Βαυαρών στους «16».

Σα και Σεμέδο ήταν οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού, που ελπίζει να μην κερδίσει ο Ερυθρός Αστέρας την Τότεναμ, ώστε να διατηρήσει τις ελπίδες κατάληψης της 3ης θέσης και της συμμετοχής στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ, με τον προπονητή του να δείχνει ότι αυτό που ήθελε εντέλει ήταν μια αξιοπρεπής ήττα και αυτό και πέτυχε τελικά.

Ο Κομάν ήταν αυτός που ξεχώρισε για την Μπάγερν, με τον Λεβαντόφσκι για μία ακόμη φορά να την κάνει τη δουλειά του και να αποδεικνύει την εκτελεστική του δεινότητα ακόμη και στις μέτριες βραδιές του.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Πολωνός Πάβελ Ρατσκόφσκι με βοηθούς τους συμπατριώτες του Μίχαλ Ομπούκοβιτς και Ράντοσλαβ Σιέκα. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Ισπανός Αλεχάντρο Χοσέ Ερνάντεθ και βοηθός ο Πολωνός Τόμας Κβιατκόφσκι.

Κίτρινες: -

MΠΑΓΕΡΝ (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Παβάρ, Χάβι Μαρτίνεθ, Αλάμπα, Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα (82' Τολισό), Γκνάμπρι (88' Πέρισιτς), Κομάν (90'+1 Κουτίνιο), Μίλερ, Λεβαντόφσκι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μεριά, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (71' Βαλμπουενά), Καμαρά, Ραντζέλοβιτς (61' Μασούρας), Ποντένσε (79' Ελ Αραμπί), Γκερέρο.