12/11/2019
Βόλεϊ | Δευτέρα 4 Νοεμβρίου 2019 - 22:38

Περίπατος για τον Ολυμπιακό κόντρα στον ΠΑΟΚ

Πιο έτοιμοι οι «ερυθρόλευκοι», πέρασαν εύκολα με 0-3 σετ από τη Θεσσαλονίκη

Ο Ολυμπιακός έδειξε πιο έτοιμος από τον ΠΑΟΚ και πήρε με περίσσεια άνεση το ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής της Volley League ανδρών τη Δευτέρα (4/11) με 0-3 σετ στη Θεσσαλονίκη.

Οι Πειραιώτες είχαν περισσότερες λύσεις από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος στερήθηκε των υπηρεσιών των δύο Κουβανών του, Άλμπο και Σαντοβάλ, εξαιτίας της παράλειψης της Ομοσπονδίας της Κούβας να υπογράψει στο ηλεκτρονικό σύστημα της FIVB για να έχουν δικαίωμα συμμετοχής.

Οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την τριάδα Γκέργκι, Φίνγκερ και Χουσάι, οι οποίοι με το «καλημέρα» έδειξαν την ποιότητα τους, οδηγώντας την ομάδα τους στο σκοράρισμα με εξαιρετικά ποσοστά.

Από τον ΠΑΟΚ των προβλημάτων, Μάρσαλ και Ίλινιχ ήταν οι μοναδικοί με διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα σετ: 23-25, 27-29, 18-25

ΠΑΟΚ (Κώστας Δελκώστας): Μάρσαλ 12 (12/24επ., 64%υπ., 44%αρ.), Χαραλαμπίδης 6 (4/6, 2 μπλοκ), Φιλίποβ 2 (2 άσσοι), Τακουρίδης 5 (4/7, 1 μπλοκ), Ιλίνκχ 11 (8/20επ. 58%υπ., 42%αρ.), Μπούτος 4 (4/9επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπενίτεθ Μουνιόθ): Φίνγκερ 15π. (14/22επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 4 (2/7, 2 μπλοκ), Χουσάι 20 (20/32επ., 61%επ., 29%αρ.), Βουλκίδης 8 (7/8επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1/1επ.), Γκέργκι 11 (7/13π., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 43%υπ., 12%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. - 83%υπ., 67%αρ.), Στιβαχτής, Ασπιώτης 2 (2/2επ.), Ριζόπουλος (100%υπ., 100%αρ.).

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Σάββατο 02/11

ΟΦΗ - Παναθηναϊκός 0-3 (19-25, 18-25, 23-25)

Παμβοχαϊκός - Ελπίς Αμπελοκήπων 3-2 (28-26, 25-23, 15-25, 21-25, 15-10)

Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Ηρακλής  0-3 (09-25, 17-25, 16-25)

Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2019

Φοίνικας Σύρου - Κηφισιά 3-0 (25-14, 25-22, 25-15)

Δευτέρα 4 Νοεμβρίου 2019

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 0-3 (23-25, 27-29, 18-25)

 

Η βαθμολογία:

Ηρακλής 3

Φοίνικας Σύρου 3

Παναθηναϊκός 3

Ολυμπιακός 3

Παμβοχαϊκός 2

Ελπίς Αμπελοκήπων 1

ΠΑΟΚ 0

ΟΦΗ 0

Κηφισιά 0

Εθνικός Αλεξανδρούπολης 0

 

Η επόμενη (2η) αγωνιστική:

Παμβοχαϊκός - ΠΑΟΚ

Ελπίς Αμπελοκήπων - Ηρακλής

Κηφισιά – Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Παναθηναϊκός – Φοίνικας Σύρου

Ολυμπιακός - ΟΦΗ

Μοιραστείτε το: