09/05/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 31 Οκτωβρίου 2019 - 21:37

Ματσάρα στα Τρίκαλα και προβάδισμα για τον ΑΟΤ

Οι Θεσσαλοί επικράτησαν με 3-2 του Εργοτέλη και έχουν τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου * Όλα τα γκολ μπήκαν στο β’ ημίχρονο!

Μεγάλη νίκη με ανατροπή πέτυχαν τα Τρίκαλα το βράδυ της Πέμπτης (31/10), επικρατώντας του Εργοτέλη με 3-2, στο πλαίσιο της 5ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Παρά τη μία κατηγορία που χωρίζει τις δύο ομάδες, οι «Σακαφλιάδες» απέδειξαν ότι είναι μία συγκροτημένη ομάδα που δεν τα παρατάει, φτάνοντας στη νίκη με ανατροπή του σκορ και παίρνοντας ένα ελαφρύ προβάδισμα εν όψει του επαναληπτικού στην Κρήτη.

Το ματς χαρακτηρίστηκε από ισορροπία στο πρώτο ημίχρονο, με το 0-0 με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια να θεωρείται το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο και τον έλεγχο του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να περιορίζονται σε πιο παθητικό ρόλο, μη δίνοντας πολλές ευκαιρίες στους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη, ωστόσο, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην με τις δύο ομάδες να βρίσκουν το δρόμο προς τα δίχτυα πέντε φορές συνολικά, παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες που κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν λόγω της βροχόπτωσης.

Στο 54’ οι Τρικαλινοί βρήκαν πρώτοι το δρόμο προς τα δίχτυα, με εκπληκτικό σουτ του Ελευθεριάδη.

Δύο λεπτά αργότερα, τα Τρίκαλα έφτασαν μία ανάσα από το 2-0 με τον Παπαγεωργίου, όμως από εκεί και πέρα ο Εργοτέλης έκανε πιο αισθητή την παρουσία του, ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοση του.

Στο 62’ ήρθε η ισοφάριση για τους Κρητικούς, με τον Τσίπρα να πετυχαίνει άθελα του αυτογκολ, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γροντή και κεφαλιά του Ιατρούδη.

Στο 66’ έγινε η ανατροπή για τον Εργοτέλη, όταν ο Ιατρούδης με σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Τρικάλων για το 1-2.

Ωστόσο η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Τα έπαιξαν όλα για όλα στην επίθεση και με την είσοδο του Πελάεθ, άσκησαν έντονη πίεση στον Εργοτέλη, η οποία εν τέλει μετουσιώθηκε και σε γκολ.

Στο 81’ ο Τεγούσης με κάθετη μπαλιά βρήκε τον Παπαγεωργίου, ο οποίος ανατράπηκε από τον Οικονόμου. Ο Πελάεθ ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα κατέληγε στην ισοπαλία, ο Τσίπρας στο 89’ με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έγραψε το 3-2, μετά από απόκρουση του Καλογεράκη σε πλασέ του Πελάεθ, στέλνοντας τους οπαδούς των Τρικάλων στα… ουράνια.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και οι «Σακαφλιάδες» πήραν μία υπεροπολύτιμη νίκη που τους δίνει ένα ελαφρύ προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Γιακουμής, Γρηγορόπουλος, Βέρτζος, Οικονομόπουλος, Νιάρος, Ριζογιάννης (79' Τεγούσης), Παπαγεωργίου, Πέλκας, Ελευθεριάδης, Λώττας (75' Πελάεθ), Σταματής (62' Τσίπρας).
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Καλογεράκης, Βουτσάς, Οικονόμου, Πεϊος, Μπούσης, Μπρους, Αλεξάκης (46' Ιατρούδης), Τσέλιος (79' Κατσούρι), Σταθόπουλος (46΄Γροντής), Μανουσάκης, Μπαράτα.