06/05/2024
Champions League | Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου 2013 - 23:36

Θύμισε μέρες Σόλιντ ο Ολυμπιακός… (video)

Συντριβή με 4-1 από την Παρί Σεν Ζερμέν για τους Πειραιώτες, που ήταν καλοί για 45 λεπτά, αλλά στην επανάληψη δέχτηκαν τρία γκολ από κόρνερ! * Εξαιρετικό το γκολ του Βάις, που προς στιγμήν ισοφάρισε για τους «ερυθρόλευκους»

Για τρίτη συνεχή χρονιά ο Ολυμπιακός ξεκίνησε γηπεδούχος την περιπέτειά του στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά και πάλι το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο, για να μην πούμε και χειρότερο.

Οι πρωταθλητές γνώρισαν βαριά ήττα με 4-1 από την Παρί Σεν Ζερμέν στο «Γ. Καραϊσκάκης» και με το… καλημέρα βρίσκονται σε δυσχερή θέση σε ό,τι αφορά την υπόθεση πρόκριση στους «16» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Κι όμως, το ξεκίνημα των πρωταθλητών στο παιχνίδι δεν προδίκαζε την ιδιαίτερα αρνητική τροπή που πήρε εντέλει η αναμέτρηση, καθώς το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου έμοιαζε άδικο, με βάση τα δύο δοκάρια που είχαν οι γηπεδούχοι.

Στην επανάληψη, όμως, ο Ολυμπιακός… εξαφανίστηκε από το «Γ. Καραϊσκάκης» ή, για την ακρίβεια, η Παρί τον… εξαφάνισε, «χτυπώντας» κατ’ εξακολούθηση από τις στημένες φάσεις, εκεί όπου οι Πειραιώτες αντέδρασαν λες και αγωνίζονταν με το άγχος του πρωτάρη στη διοργάνωση.

Όχι, δεν είναι η πρώτη συμμετοχή τους στο Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά η 15η. Ωστόσο, οι παιδικές ασθένειες φαίνεται ότι δεν θα περάσουν ποτέ για τους «ερυθρόλευκους», που είχαν να δεχτούν τέσσερα γκολ στην έδρα τους από τον καιρό που στον πάγκο της ομάδας καθόταν ο Τροντ Σόλιντ (1-4 από τη Λυών, 2-4 από τη Βαλένθια).

Μένει μόνο να φανεί αν η συνέχεια των νταμπλούχων στη φετινή έκδοση του Τσάμπιονς Λιγκ θα έχει και ανάλογες ομοιότητες με όσα κατάφεραν ή δεν κατάφεραν, καλύτερα, οι Πειραιώτες με τον Νορβηγό τεχνικό στον πάγκο τους.

Την ίδια στιγμή, η Μπενφίκα νίκησε 2-0 την Άντερλεχτ, οπότε σε 15 ημέρες στις Βρυξέλλες ο Ολυμπιακός θα πρέπει τουλάχιστον να μην ηττηθεί, για να μη νεκρώσει εντελώς από τις αρχές Οκτώβρη το ευρωπαϊκό όνειρο…

«Πάγωσε» το Καραϊσκάκη ο Καβάνι, απάντησε ο σπουδαίος Βάις…

Το παιχνίδι πήγε να ξεκινήσει ιδανικά για τον Ολυμπιακό, αφού πριν καλά καλά συμπληρωθούν δύο λεπτά αγώνα ο Βάις σούταρε δυνατά και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Σιρίγκου.

Οι πρωταθλητές εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να πετύχουν το γρήγορο γκολ, πιέζοντας ψηλά την Παρί και κερδίζοντας αρκετές μπάλες. Στο 12’ και πάλι ο Βάις ταλαιπώρησε τη γαλλική άμυνα, αλλά δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, με το σουτ που επιχείρησε να περνά ελάχιστα άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα, οι Πειραιώτες ήταν και πάλι άτυχοι, με τον Φουστέρ αυτή τη φορά να σημαδεύει το δοκάρι και το 0-0 να παραμένει. Ο Ολυμπιακός, λοιπόν, είχε τον έλεγχο του αγώνα, έψαχνε παθιασμένα το 1-0, τελικά όμως έγινε το 0-1 στο 19’.

Ο Ιμπραΐμοβιτς απέδειξε ότι, εκτός από μεγάλος σκόρερ, είναι εξαιρετικός πασέρ και με κάθετη μπαλιά στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων βρήκε τον Μάξγουελ, ο οποίος αμέσως «έσπασε» την μπάλα στον αφύλαχτο Καβάνι, που σε κενή εστία, ουσιαστικά, δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ.

Το «Γ. Καραϊσκάκης», όπως ήταν φυσικό, «πάγωσε», όμως ο Βάις, όντας σε εκπληκτική κατάσταση, επανέφερε τα χαμόγελα στο στρατόπεδο του Ολυμπιακού στο 25’. Ο Σλοβάκος εξτρέμ πραγματικά σημείωσε γκολ για βραβείο, δεχόμενος την μπάλα από πλάγια θέση στα δεξιά, για να αποφύγει με εντυπωσιακό τρόπο τουλάχιστον τρεις παίκτες της Παρί, πριν να ισοφαρίσει με πλασέ.

Από εκεί και πέρα, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι, χωρίς όμως να γίνει κάποια άλλη σπουδαία φάση και το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 1-1.

Κατάρρευση και… στημένη εκτέλεση

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός άφησε στα… αποδυτήρια το καλό του αγωνιστικό πρόσωπο, με τους Παριζιάνους να κυριαρχούν και να φτάνουν με άνεση στο πρώτο τους τρίποντο. Οι παίκτες του Λοράν Μπλαν επέβαλαν απόλυτα το ρυθμό τους, οι Πειραιώτες οπισθοχώρησαν ίσως και υπερβολικά, και το γκολ ήταν πραγματικά ζήτημα χρόνου να έλθει για την Παρί.

Και δεν ήταν μόνο ένα, αλλά δύο και μάλιστα με πανομοιότυπο τρόπο, καθώς στο 68’ και στο 73’ ο Τιάγκο Μότα συνέλαβε κοιμώμενη την άμυνα του Ολυμπιακού ύστερα από ισάριθμες εκτελέσεις κόρνερ του Λαβέτσι και με κεφαλιές ουσιαστικά έδωσε τη σημαντική νίκη στους πρωταθλητές Γαλλίας.

Ο Μίτσελ προσπάθησε με Κάμπελ και Σαβιόλα να επέμβει στο ματς, ήταν όμως δεδομένη η διαφορά κλάσης μεταξύ των δύο αντιπάλων, ενώ η αλήθεια είναι ότι σε αυτό το διάστημα οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν να ξεμένουν από δυνάμεις, ιδίως ο Βάις ήταν άφαντος στην επανάληψη.

Στο 82’ ο Ρομπέρτο προσπάθησε να διατηρήσει σε αξιοπρεπή επίπεδα την ήττα του Ολυμπιακού, αποκρούοντας εντυπωσιακά το πέναλτι του Ιμπραΐμοβιτς, όμως στο 86’ ο Μαρκίνιος αυτή τη φορά εξέθεσε την άμυνα των πρωταθλητών και το 1-4 προήλθε από μία ακόμη κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ.

Έτσι, οι φίλοι των νταμπλούχων Ελλάδας άρχισαν να φεύγουν νωρίς από το γήπεδο και η προσοχή στρέφεται στο εκτός έδρας ματς με την Άντερλεχτ σε 15 ημέρες.

Διαιτητής του αγώνα ο Γερμανός Φέλιξ Μπριχ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Μαρκ Μπορς και Στέφαν Λουπ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Μανιάτης, Μετζανί, Σιόβας, Μπονγκ, Σάμαρης, Μασάδο, Ντομίνγκεζ (60' Κάμπελ), Βάις (84’ Γιαταμπαρέ), Φουστέρ (74’ Σαβιόλα), Μήτρογλου.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Σιρίγκου, Τιάγκο Σίλβα, Μαρκίνιος, Μάξγουελ, Φαν ντερ Βίελ, Τιάγκο Μότα, Ματουιντί, Βεράτι (79’ Ραμπιό), Λούκας Μόουρα (46’ Λαβέτσι), Καβάνι (89’ Μενέζ), Ιμπραΐμοβιτς.