29/03/2024
ΠΑΟΚ | Δευτέρα 21 Οκτωβρίου 2019 - 12:45

O... βιαστικότερος ΠΑΟΚ όλων των εποχών και η σταθερή αξία του Σβιντέρσκι

Η πιο γρήγορη «τριάρα» για τους Θεσσαλονικείς * Τον... χαβά του ο Πολωνός φορ

Μέσα σε 11 λεπτά «καθάρισε» το ματς με τη Λαμία ο ΠΑΟΚ, πετυχαίνοντας τρία γρήγορα γκολ με τους Μίσιτς (2'), Λημνιό (6') και Σβιντέρσκι (11').

Όπως επισημαίνεται και στην επίσημη ιστοσελίδα της Σούπερ Λίγκας 1, είναι η πρώτη φορά που οι Θεσσαλονικείς πετυχαίνουν τόσο γρήγορα τρία γκολ, καθώς το προηγούμενο ρεκόρ τους ήταν τα 13 λεπτά από το ξεκίνημα του αγώνα.

Συγκεκριμένα, ήταν στις 26 Ιανουαρίου 2014, όταν είχαν προηγηθεί 3-0 της Βέροιας μέχρι το 13ο λεπτό, με τους Ολίσε (1'), Μαντούρο (5') και Σαλπιγγίδη (13').

Παράλληλα, ο Κάρολ Σβιντέρσκι συνέχισε τα... δικά του. Ο Πολωνός φορ σκόραρε ξανά και με 6 είναι μέχρι στιγμής πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα.

Το πιο εντυπωσιακό, όμως, είναι ότι από τον περασμένοι Ιανουάριο που πήγε στον ΠΑΟΚ, όποτε ξεκινά βασικός στην Τούμπα, σκοράρει! Πέρυσι με Πανιώνιο στο Κύπελλο και Λεβαδειακό στο πρωτάθλημα και φέτος με Παναιτωλικό, Πανιώνιο και Λαμία.

Επίσης, έχει πετύχει και τρία γκολ σαν αλλαγή, φτάνοντας τα 8 γκολ σε 13 συμμετοχές του εντός έδρας.

Εντυπωσιακό επίσης είναι ότι στο φετινό πρωτάθλημα έχει ξεκινήσει σε τέσσερις από τους έξι αγώνες βασικός και έχει σκοράρει σε όλους!

Γενικότερα, υπολογίζοντας και την περσινή σεζόν, έχει σκοράρει και στους πέντε τελευταίους αγώνες που έχει ξεκινήσει.