28/03/2024
Αρχείο | Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2019 - 23:04

Θεοδοσιάδης: «Να μας πεισμώσει αυτή η ήττα»

«Δώσαμε πολλά, αλλά δεν πήραμε τίποτα» ανέφερε επίσης ο τεχνικός της Βέροιας

Δεν τα κατάφερε η Βέροια στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Football League καθώς ηττήθηκε με 1-0 από την Καβάλα την Κυριακή (20/10).

Μετά την λήξη του αγώνα ο τεχνικός της «Βασίλισσας του Βορρά», Σάκης Θεοδοσιάδης ανέφερε στη συνέντευξη Τύπου ότι αυτή η ήττα θα πρέπει να πεισμώσει την ομάδα του για τη δύσκολη συνέχεια και το ματς με τον Ασπρόπυργο.

Παράλληλα τόνισε ότι οι παίκτες του έδωσαν πολλά, αλλά δεν πήραν τίποτα και στάθηκε στην προσπάθεια των παικτών του για το θετικό αποτέλεσμα. Ίσως να μέτρησε και το άγχος στο δεύτερο ημίχρονο όπως ανέφερε στη συνέχεια των δηλώσεών του.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Θεοδοσιάδη:

«Σήμερα η ομάδα μου έδωσε πολλά, αλλά στην ουσία δεν πήρε τίποτα. Δεν είχαμε το αποτέλεσμα. Οι παίκτες μου προσπάθησαν πάρα πολύ και στα δύο ημίχρονα. Είχαμε την κυκλοφορία της μπάλας, είχαμε τις προϋποθέσεις. Ξέραμε ότι ο αντίπαλος είναι δυνατός στις στημένες φάσεις και σε μία από αυτές πέτυχε το γκολ, σε μία φάση κόντρα στην ροή του παιχνιδιού. Θεωρώ ότι οι παίκτες μου ότι είχαν να δώσουν, το έδωσαν. Προσπάθησαν πολύ.

Στο δεύτερο ημίχρονο όσο περνούσε η ώρα, ίσως, αγχώθηκαν λίγο περισσότερο, αλλά νομίζω ότι την φάση που ψάχναμε, την κάναμε αλλά δεν έγινε γκολ και έτσι χάσαμε το παιχνίδι. Αυτό το αποτέλεσμα πρέπει να μας πεισμώσει, να κοιτάξουμε μπροστά, έτσι ώστε να αντιδράσουμε στο επόμενο παιχνίδι που έχουμε στην έδρα μας με τον Ασπρόπυργο. Θέλω να συγχαρώ τους ποδοσφαιριστές μου γιατί, για μένα, προσπάθησαν πολύ, απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, αλλά δυστυχώς δεν πήραμε ένα θετικό αποτέλεσμα, που θεωρώ ότι δικαιούμασταν. Έτσι είναι αυτή η κατηγορία. πρέπει να μας πεισμώσει και να μας δυναμώσει και να κοιτάξουμε την επόμενη μέρα από αύριο.

Όταν ένας αντίπαλος παίζει στο μισό γήπεδο, στο δημιουργικό κομμάτι είναι πολύ δύσκολο ώστε να φτάσεις πιο εύκολα στην αντίπαλη εστία. Για να μπεις σε μια οργανωμένη άμυνα ή θα το κάνεις από ψηλά, ή με συνδυαστικό παιχνίδι και να απειλήσεις με σουτ από μεσαία ή μακρινή απόσταση. Θεωρώ ότι εμείς προσπαθήσαμε πάρα πολύ, αλλά παίζει και ο αντίπαλος. Δουλεύουμε καθημερινά στις προπονήσεις πάνω σ΄ αυτό το κομμάτι, αλλά είναι η δομή της κατηγορίας, πόσο μάλιστα όταν είσαι πίσω στο σκορ και ο αντίπαλος προσπαθεί να το κρατήσει. Έτσι στις αντεπιθέσεις ο αντίπαλος βρήκε χώρους και δημιούργησε κάποιες καταστάσεις, γιατί ήμασταν πολύ ψηλά. Πιστεύω ότι από παιχνίδι σε παιχνίδι θα δίνουμε λύση και σ΄ αυτό το κομμάτι».