26/04/2024
Άλλα αθλήματα | Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2019 - 21:38

Socca World Cup 2019: «Χάλκινη» η Εθνική Ελλάδος

Με χρυσό γκολ του Θανασάι στις καθυστερήσεις, κέρδισε τη Μολδαβία 2-1 στο μικρό τελικό

Με το καλύτερο δυνατό τρόπο έκλεισε η Εθνική Ελλάδος την πορεία της στο Socca World Cup 2019, επικρατώντας της Μολδαβίας την Κυριακή (20/10) με σκορ 2-1 στο μικρό τελικό.

Η Εθνική μετά τη σπουδαία της νίκη με 4-3 στα προημιτελικά κόντρα στην Αγγλία το Σάββατο (19/10), ηττήθηκε την Κυριακή το μεσημέρι από τη Ρωσία με σκορ 3-2 και έτσι βρέθηκε στο μικρό τελικό της διοργάνωσης απέναντι στη Μολδαβία.

Στο 18ο λεπτό ο Θανασάι άνοιξε το σκορ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, ωστόσο η απάντηση των Μολδαβών ήταν άμεση με τον Μιχάι στο 23’.

Το ματς εξελίχθηκε σε «θρίλερ» τα επόμενα λεπτά, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να σκοράρουν.

Τελικά η «λύτρωση» για την Εθνική ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Θανασάι με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Μολδαβίας για δεύτερη φορά και την Εθνική στην τρίτη θέση.