24/04/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2019 - 20:17

Έσπασε το αήττητο του Ηφαίστου το Λαύριο

Κάνοντας ανατροπή 11 πόντων, κέρδισε 66-61 * Η ταυτότητα της 4ης αγωνιστικής της Basket League

Αήττητο τέλος για τον Ήφαιστο Λήμνου στο Λαύριο. Οι Λημνιώτες, αν και βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με διαφορά 11 πόντων, εν τέλει γνώρισαν των πρώτη τους ήττα στην Basket League την Κυριακή (20/10) από το Λαύριο με τελικό σκορ 66-61, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Οι δύο ομάδες πλέον έχουν το ίδιο ρεκόρ (3-1) στο πρωτάθλημα.

Ο Ήφαιστος βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια, κατάφερε να πάρει προβάδισμα στον αγώνα, το οποίο κατάφερε να κρατήσει μέσω της άμυνας του μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (30-41).

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι με τον Ντέιβις αντέδρασαν προσωρινά (39-42 στο 24’), ωστόσο ο Ήφαιστος έβγαλε αντίδραση και επανέφερε τη διαφορά στους 8 πόντους με τον Πελεκάνο (42-50).

Το Λαύριο με νέο σερί 7-0, έφερε το ματς στον πόντο (49-50 στο 32’), δίνοντας του χαρακτήρα ντέρμπι.

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο στα επόμενα λεπτά με το Λαύριο να καταφέρνει να πάρει το ροζ φύλλο στο φινάλε με σκορ 66-61.

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Κουζέλογλου και Γουότσον με 13 πόντους έκαστος, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Έβανς με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 30-41, 42-50, 66-61

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μουράτος 3 (1/6 σουτ), Κουζέλογλου 13 (8 ριμπάουντ), Ντεκόζι 8 (5 ριμπάουντ), Άλμαν 8 (2/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Ντέιβις 5 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μαστρογιαννόπουλος 5, Γερομιχαλός 4 (8 ριμπάουντ), Λεγκίκας 3, Τσούκου, Άουτλο 4, Γουάτσον 13 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα).

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Χάμοντς 5 (1/2 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Έβανς 13 (6/11 δίποντα, 1/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Σμιθ 8 (1/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/7 βολές), Μολντοβεάνου 1, Γκίλμπερτ 10 (3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μούρτος 5 (0/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χαριτόπουλος (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)., Τσαϊρέλης 4 (1/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πελεκάνος 10 (2), Λιτλ 5 (1).