28/03/2024
Ιταλία | Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2019 - 02:00

«Έσπασαν» καρδιές στη Ρώμη, δύσκολα η Γιουβέντους

Εντυπωσιακή επιστροφή της Λάτσιο από 0-3, 3-3 με Αταλάντα, 2-1 η «Κυρία» την Μπολόνια

Με τρεις αναμετρήσεις άνοιξε το Σάββατο (19/10) η αυλαία της 8ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο εκεί που ξεχώρισε το Λάτσιο - Αταλάντα.

Οι «λατσιάλι» βρέθηκαν να χάνουν με 0-3 στο ημίχρονο από την Αταλάντα, όμως στην επανάληψη έκαναν το come back κατά το ήμισυ φτάνοντας σε μία ανέλπιστη όπως πήγαινε το ματς, ισοπαλία με 3-3.

Ο Μουριέλ με δύο γκολ στο 23’ και το 28’ και ο Γκόμες στο 37’ έφερναν κοντά την Αταλάντα σε ένα θρίαμβο στο «Ολίμπικο», όμως ο Ιμόμπιλε στο 69’ με πέναλτι έκανε το 1-3 δίνοντας ελπίδες. Το άμεσο 2-3 στο 70’ με τον Κορέα τις έκανε ακόμα μεγαλύτερες για να έρθει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ένα ακόμα πέναλτι του Ιμόμπιλε για το τελικό 3-3.

Δύσκολη νίκη για την πρωταθλήτρια Γιουβέντους η οποία επικράτησε με 2-1 της Μπολόνια. Ο συνήθης ύποπτος Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ στο 18’ για να ισοφαρίσει στο 26’ σε 1-1 ο Ντανίλο. Το τελικό 2-1 στην αγχώδη νίκη της «Κυρίας» σημείωσε στο 54’ ο Μιραλέμ Πιάνιτς.

Τέλος η Νάπολι με δύο γκολ του Μίλικ, ένα στο 37’ και ένα στο 67’ λύγισε με 2-0 την αντίσταση της Βερόνα.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Σάββατο (19/10)

Λάτσιο - Αταλάντα 3-3 (69’ πέν., 90’+2 πέν. Ιμόμπιλε, 70’ Κορέα - 23’, 28’ Μουριέλ, 37’ Γκόμες)

Νάπολι - Βερόνα 2-0 (37’, 67’ Mίλικ)

Γιουβέντους - Μπολόνια 2-1 (18’ Ρονάλντο, 54’ Πιάνιτς - 26’ Ντανίλο)