09/05/2024
ΙΩΝΙΚΟΣ | Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2019 - 00:55

ΠΑΕ Ιωνικός: «Υπάρχουν πράγματα που μας προβληματίζουν»

Ανακοίνωση διαμαρτυρίας των Πειραιωτών για τη διαιτησία στο ματς με την Καλαμάτα

Την ήττα με σκορ 1-0 γνώρισε το μεσημέρι του Σαββάτου (19/10) ο Ιωνικός από την Καλαμάτα στην μεσσηνιακή πρωτεύουσα για την 4η «στροφή» της Football League.

Λίγες ώρες μετά την ήττα τους από την «Μαύρη Θύελλα» οι διοικούντες την πειραϊκή ομάδα εξέδωσαν ανακοίνωση στην οποία κάνουν λόγο για πράγματα που τους προβληματίζουν.

Η διοίκηση του Ιωνικού στέκεται στη διαιτησία του Μπαΐλη και των βοηθών του κυρίως για το ακυρωθέν γκολ του Κρητικού στο 33’ σε μία λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ όπως φάνηκε και από την τηλεόραση, αλλά και στις λίγες καθυστερήσεις του δευτέρου ημιχρόνου.

Στην ανακοίνωση τονίζουν ότι έχουν μάθει να αποδέχονται τις ήττες και να δίνουν συγχαρητήρια σε ομάδες και διαιτητές, όμως με την Καλαμάτα δεν μπορούν να κάνουν το ίδιο, ελέω των αναφερομένων.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«Έχουμε μάθει να αποδεχόμαστε τις ήττες μας και να δίνουμε συγχαρητήρια στους αντιπάλους μας και στους διαιτητές , όπως συνέβη και στο ματς με την Ιεράπετρα. Στο σημερινό παιχνίδι, όμως, με την Καλαμάτα υπάρχουν πράγματα που μας προβληματίζουν.

Καταρχάς, η λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ στη φάση του 33ου λεπτού με τον Κρητικό ,κάτι που αποδεικνύεται και από την τηλεοπτική μετάδοση της αναμέτρησης. Ο ποδοσφαιριστής μας έβγαινε μόνος του με τον αντίπαλο κίπερ έχοντας σοβαρές πιθανότητες να σκοράρει.

Εν συνεχεία με τις τόσες καθυστερήσεις που έγιναν στη διάρκεια του β ημιχρόνου με τον ρέφερι να υποδεικνύει μόλις τρία λεπτά καθυστερήσεων. Και τέλος για τους μειωτικούς χαρακτηρισμούς του διαιτητή της αναμέτρησης, στο τέλος του αγώνα, προς τον ποδοσφαιριστή μας Φράνκ Τιεντσέ».