13/05/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2019 - 19:59

Διαφήμιση του μπάσκετ στο ΟΑΚΑ και σπουδαίο Περιστέρι

Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου επικράτησαν 91-90 της ΑΕΚ στην παράταση σε ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς

Την εντυπωσιακή του πορεία σε Ελλάδα και Ευρώπη συνέχισε το Σάββατο (19/10) το Περιστέρι το οποίο επικράτησε με 91-90 μέσα στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ για την 4η αγωνιστική της BasketLeague.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου σε ένα ματς διαφήμιση του μπάσκετ έκανε το 4-0 και παρέμεινε αήττητη στην κορυφή της Α1 μαζί με τον Παναθηναϊκό (104-88) τον ΠΑΟΚ, ενώ η ΑΕΚ βρίσκεται στο 1-3 και στα χαμηλά.

Οι νικητές χρειάστηκαν την παράταση για να κερδίσουν σε ένα ματς που είχαν ως κορυφαίους του Γκρέι με 29 πόντους και Σμιθ που ήταν εκείνος που έκανε με λέι-απ το τελικό 90-91 και διατήρησε αήττητη την ομάδα του.

Νευρικά ξεκίνησαν το ματς οι δύο ομάδες και στο πρώτο δεκάλεπτο πήγαιναν πόντο πόντο για το 19-20 του Περιστερίου. Η «Ένωση» μπήκε πιο δυνατά στη δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε στη λήξη της με εννιά πόντους διαφορά (39-30).

Το Περιστέρι επέστρεψε για τα καλά στην τρίτη περίοδο και μείωσε σε 62-60, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ προηγήθηκε 73-67, αλλά το Περιστέρι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και ισοφάρισε στο 79-79 στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί η ψυχραιμία και το «καθαρό μυαλό» των φιλοξενούμενων στα κρίσιμα σημεία έφερε και το ροζ φύλλο αγώνα στο τελικό 90-91 με το εύστοχο λέι-απ του Σμιθ στην τελευταία φάση της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-30, 62-60, 79-79 (κ.α.), 90-91

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 10 (2/5 τρίποντα), Γκίκας 8 (2), Κακλαμανάκης 3, Λάνγκφορντ 21 (5/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 8/10 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαντ Ρος 6 (1/6 τρίποντα), Μαυροειδής 2, Τολιόπουλος 3 (1), Γιαννόπουλος 8 (1), Ματσιούλις 6 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρέι 18 (6/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σλότερ 5

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ηλίας Ζούρος): Ξανθόπουλος 4 (0/4 σουτ, 4/4 βολές), Βασιλόπουλος 4, Γκρέι 26 (7/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/6 βολές), Μπλέικ (0/3 σουτ), Μόρισον 10 (6 ριμπάουντ), Σαλούστρος 5, Σκορδίλης (0/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάτσερ 20 (1/4 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/3 βολές), Αγραβάνης 5 (1), Σμιθ 5, Κίνγκσλεϊ 12 (12 ριμπάουντ).