26/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 16 Οκτωβρίου 2019 - 18:09

Αιολικός όπως παλιά!

Η ιστορική ομάδα της Μυτιλήνης πέταξε εκτός Κυπέλλου Ελλάδας τη Νίκη Βόλου (1-0) και στην 4η φάση θα αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα Σμύρνης

Αιολικός από τα παλιά… Η ομάδα της Μυτιλήνης νίκησε με 1-0 τη Νίκη Βόλου το απόγευμα της Τετάρτης (16/10) στο Δημοτικό στάδιο του νησιού και προκρίθηκε στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η ομάδα του Γιάννη Γεωργαρά μεγαλουργεί στο Κύπελλο και στην 5η φάση θα υποδεχτεί τον Απόλλωνα Σμύρνης, που αγωνίζεται στην Σούπερ Λίγκα 2 και είναι το μεγάλο φαβορί για άνοδο στη μεγάλη κατηγορία, σε ένα ματς που θα διεξαχθεί την Τετάρτη 23 Οκτωβρίου στις 16:00 στη Λέσβο.

Ο Αιολικός μπήκε δυνατά στο ματς με στόχο να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και να γίνει αφεντικό του αγώνα και πράγματι τα κατάφερε όταν στο 14’ ο Σοφιάνης άνοιξε το σκορ. Βέβαια ο άσος του Αιολικού δεν μπόρεσε να το χαρεί καθώς στο ημίωρο τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή.

Από την άλλη η Νίκη Βόλου έδειξε να αιφνιδιάζεται από το γρήγορο γκολ που δέχτηκε και παρότι είχε τις ευκαιρίες δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει προκειμένου να φέρει το ματς στα ίσια και να το στείλει στην παράταση, σε ένα ματς με οκτώ λεπτά καθυστερήσεων στο δεύτερο μέρος.

Η πρώτη καλή φάση του αγώνα είχε και το γκολ για τον Αιολικό όταν στο 14’ ο Μπουρούς εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να φτάνει στον Σοφιάνη ο οποίος «έπιασε» στον ύπνο την άμυνα της Νίκης και με πλασέ έκανε το 1-0. Ο σκόρερ μάλιστα στο 18’ θα μπορούσε να κάνει το 2-0 αλλά το κοντινό σουτ που έκανε μπλόκαρε την μπάλα ο Παπαδόπουλος.

Η Νίκη προσπάθησε να απαντήσει και στο 23’ ο Τσιώλης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να κοντράρει στον Μπάρκα και να καταλήγει στην αγκαλιά του Σφύρλα, ενώ στο 25’ ο Μασκουνιάν από τα δεξιά έκανε παράλληλο γύρισμα, όμως ο Μπιτσάκος από κοντά με σουτ στη κίνηση έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στη συνέχεια και πιο συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ιορδανίδης από πλάγια μέσα στη περιοχή δεν μπόρεσε να βρει εστία, με το 1-0 να αποτελεί το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αιολικός έχασε ευκαιρία στο 47’ για το 2-0 όταν ο Μπουρούς και ενώ ήταν έτοιμος να βγει τετ-α-τετ είδε τον Καμπαγέρο να τον κόβει τελευταία στιγμή. Στη συνέχεια η Νίκη πήρε τα ηνία του αγώνα και θα μπορούσε να φτάσει στο 1-1. Στο 63΄ ο Σφύρλας επενέβη σωτήρια στο τετ-α-τετ με τον Μασκουνιάν, ενώ στο 68’ ο Ντομίνγκεθ με κάθετη βρήκε τον Καπό ο οποίος έκανε το πλασέ για να διώξει την μπάλα ο πορτιέρο του Αιολικού.

Η ομάδα της Λέσβου απείλησε στο 71’ με τον Παλαμουτσή, το σουτ του οποίου μπλόκαρε με δυσκολία ο Παπαδόπουλος, ενώ η Νίκη έχασε ακόμα μία ευκαιρία όταν στο 81’ ο Καπός βγήκε τετ-α-τετ με τον Σφύρλα ο οποίος απέκρουσε με τα πόδια το σουτ του επιθετικού της Νίκης στη τελευταία της ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια.

Κίτρινες: Κατσίκης, Παλαμουτσής, Σφύρλας (Αιολικός) – Παγώνης, Καμπαγέρο (Νίκη Βόλου)

Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών), Βοηθοί: Αραβίδης (Αθηνών), Παγουρτζής (Πειραιά)

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Γιάννης Γεωργαράς): Σφύρλας, Αγριμάκης, Κρητικός, Σπόλιαριτς (69' Αλαγιάννης), Μπουρούς, Σοφιάνης (30’ λ.τ. Τσομπανέλλης), Μπάρκας, Παρέλλης (85’ Αντωνάκας), Κατσίκης, Παλαμουτσής, Τσιπάς.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ισαάκ Χοβέ): Παπαδόπουλος, Παγώνης, Σ. Κυριακίδης, Αλιατίδης, Βοσκόπουλος, Καμπαγέρο, Μπιτσάκος (61’ Ντομίνγκεθ0, Τσιώλης, Ιορδανίδης (61’ Κρουθ), Μασκουνιάν, Καπός.