26/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 9 Οκτωβρίου 2019 - 18:15

«Καθάρισε» ο Ρόκας για τον Ολυμπιακό Βόλου

Νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου πήραν οι Βολιώτες, 1-0 με Απόλλωνα Πόντου

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος προκρίθηκε ο Ολυμπιακός Βόλου μετά τη νίκη του με 1-0 κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου το μεσημέρι της Τετάρτης (9/10) στο Αλκαζάρ.

Οι Βολιώτες σε ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις, οι περισσότερες στο δεύτερο ημίχρονο, πήραν το εισιτήριο της πρόκρισης χάρις σε ένα τέρμα του Στάθη Ρόκα στο 57’ και συνεχίζουν στον θεσμό περιμένοντας τον αντίπαλο τους για την 5η φάση.

Κακό το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο με τα πολλά λάθη να κυριαρχούν εκατέρωθεν και τους παίκτες να μην μπορούν να απειλήσουν προκειμένου να φτάσουν στο γκολ. Ο Απόλλων Πόντου είχε κατοχή μπάλας, αλλά ήταν φλύαρος, ενώ ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν καλός αμυντικά όχι όμως και επιθετικά.

Μοναδικές καλές φάσεις, ήταν στο 12’ όταν ο Μπρίτο έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να σταματά στο σώμα του Γραικού και στη συνέχεια να απομακρύνεται, ενώ στο 43’ από εκτέλεση κόρνερ του Πόζογλου η μπάλα έφτασε στο Ντούνη που έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά με τον Φαζό να πιάνει την κοντινή κεφαλιά αλλά να στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πολίτη.

Στο δεύτερο μισό οι Βολιώτες μπήκαν καλύτερα ανέβασαν στροφές και χάρις στη «χρυσή» αλλαγή του Θωμά Γράφα, που πέρασε στο παιχνίδι τον Ρόκα, πήραν την πρόκριση με το τέρμα του έμπειρου άσου. Το 1-0 έδωσε τελικά την πρόκριση στον Ολυμπιακό Βόλου με τις δύο ομάδες πάντως να έχουν τις καλές στιγμές τους.

Με την συμπλήρωση 50 λεπτών αγώνα ο Γράφας πέρασε στο ματς τον Στάθη Ρόκα και επτά λεπτά αργότερα δικαιώθηκε για την επιλογή του, όταν από εκτέλεση φάουλ του Σκοπελίτη η άμυνα απομάκρυνε προσωρινά με την μπάλα να φτάνει στον Ρόκα ο οποίος με αριστερό σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Πολίτη για το 1-0.

Στη συνέχεια ο Απόλλωνας προσπάθησε για το 1-1, όμως στο 74΄στο κοντινό σουτ του Δόρη η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Γιδόπουλου, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση και σε αντεπίθεση των τυπικά γηπεδούχων ο Ντούνης με σέντρα βρήκε τον Τσιάρα, αλλά το σουτ του βρήκε σε ετοιμότητα τον Πολίτη που μπλόκαρε την μπάλα.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία των Ποντίων για το 1-1 και την παράταση χάθηκε στο 85’ όταν από το μακρινό σουτ του άλλοτε παίκτη του Ολυμπιακού, Μάικλ Ολαϊτάν, ο Γιδόπουλος απέκρουσε την μπάλα στο δεξί του «παραθυράκι» κρατώντας απαραβίαστη την εστία του και την πρόκριση για την ομάδα του.

Κίτρινες: Φαζός, Κουτσιανικούλης (Ολυμπιακός Βόλου) Ολαϊτάν, Σαμαράς, Πουρτουλίδης, Γεωργιάδης (Απόλλων Πόντου)

Διαιτητής: Πανυτσίδης (Κοζάνης), Βοηθοί: Νίκζας (Λάρισας), Στεφούλης (Γρεβενών)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Θωμάς Γράφας): Γιδόπουλος, Γραικός, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Φαζός, Τσιάρας, Σκοπελίτης, Κουτσιανικούλης, Τσίτας, Ντούνης (79’ Λάσκαρης), Πόζογλου (50’ Ρόκας).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Γεωργιάδης, Μπρίτο, Χασομέρης, Ολαϊτάν, Καλογέρης (64’ Πουρτουλίδης), Λουφάκης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Σαμαράς, Καλαϊτζίδης (64’ Δόρης).