16/04/2024
Europa League | Πέμπτη 3 Οκτωβρίου 2019 - 22:18

«Κουλούρια» στην Ολλανδία για Άλκμααρ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Μεγάλη νίκη της Γουλβς, 1-0 την Μπεσίκτας, ισοπαλία (1-1) της Ρόμα στην έδρα της Βόλφσμπεργκερ

Με τους αγώνες των ομίλων από τον 7ο ως τον 12ο ξεκίνησε την Πέμπτη (3/10) η 2η αγωνιστική στο Γιουρόπα Λιγκ.

Στα ματς που διεξήχθησαν στις 19:55 η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμεινε στο 0-0 στην έδρα της Άλκμααρ σε αναμέτρηση που μπορεί οι «κόκκινοι διάβολοι» να μην κέρδισαν ωστόσο πήραν τον βαθμό στην έδρα της ολλανδικής ομάδας και έχουν τον πρώτο λόγο για την πρόκριση. Στο έτερο ματς του 12ου ομίλου η Παρτιζάν πήρε μεγάλη νίκη στο Καζακστάν καθώς επικράτησε με 2-1 της Αστάνα.

Πολύ μεγάλη νίκη για τον 11ο όμιλο σημείωσε η Γουλβς στην έδρα της Μπεσίκτας με τους «λύκους» να επικρατούν με 1-0 με τέρμα του Μπολί στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Στην Πορτογαλία η Μπράγκα απέτυχε να κερδίσει την Σλόβαν Μπρατισλάβας η οποία μετά το 4-2 απέναντι στην τουρκική ομάδα στη πρεμιέρα πήρε την ισοπαλία (2-2) στην Ιβηρική και κάνει όνειρα πρόκρισης.

Παρότι προηγήθηκε από το 27’ με το γκολ του Σπινατσόλα, η Ρόμα δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στην Αυστρία απέναντι στην Βολφσμπέργκερ μένοντας στο 1-1, σε αναμέτρηση του 10ου ομίλου, ενώ ακριβώς το ίδιο σκορ και στο έτερο ματς του ομίλου ανάμεσα στην Μπασακσεχίρ και την Γκλάντμπαχ, με τους Γερμανούς να σώζουν την ήττα τους στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

7ος Όμιλος

Φέγενορντ - Πόρτο 2-0 (49' Τούνστρα, 80' Κάρσντορπ)

Γιουνγκ Μπόις - Ρέιντζερς 2-1 (50' Ασαλέ, 90+3' Φάσναχτ / 44' Μορέλος)

8ος Όμιλος

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Εσπανιόλ 0-2 (64’ Γου Λέι, 90+5' Καμπουσάνο)

Φερεντσβάρος - Λουντόγκορετς 0-3 (1’ Λουκόκι, 40’, 64’ Ράφαελ Φόρστερ)

9ος Όμιλος

Αλεξάντρια - Γάνδη 1-1 (61' Σίταλο / 6' Ντεπόιτρ)

Σεντ Ετιέν - Βόλφσμπουργκ 1-1 (13' Κολοτζέτζακ/ 15' Γουίλιαμ)

10ος Όμιλος

Βόλφσμπεργκερ - Ρόμα 1-1 (51’ Λιντλ - 27’ Σπινατσόλα)

Μπασακσεχίρ - Γκλάντμπαχ 1-1 (55’ Βίσκα - 90’+1’ Χέρμαν)

11ος Όμιλος

Μπεσίκτας - Γουλβς 0-1 (90+4' Μπολί)

Μπράγκα - Σλόβαν Μπρατισλάβας 2-2 (31' Βιάνα, 63' Γκαλένο - 45' πεν. Σποράρ, 87' αυτ. Βιάνα)