06/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου 2019 - 18:34

Ιδανικό ξεκίνημα για τα Χανιά με καρέ των γκολ

Οι Κρητικοί «σκόρπισαν» 4-0 τον Απόλλωνα Πόντου στην Καλαμαριά με το «καλησπέρα» στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας 2 * Ξύλο και ένταση στις κερκίδες, σοβαρός τραυματισμός φιλάθλου

Ιδανική ήταν η πρεμιέρα για τα Χανιά στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας 2, καθώς η ομάδα τα Κρήτης  με καρέ των γκολ, επιβλήθηκε  με 4-0 του Απόλλωνα Πόντου στην Καλαμαριά την Κυριακή (29/9).

Η ομάδα του Αλέξανδρου Βοσνιάδη εκμεταλλεύτηκε την καθολική της υπεροχή σε διάστημα 17 λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο, όπου πανηγύρισε  κι όλα τα γκολ. Το επιθετικό κρεσέντο για τους Χανιώτες ξεκίνησε στο  51′, και σκόρερ τον Πάνο με κεφαλιά από γύρισμα του Κουσκουνά .

Το 2-0  πέτυχε με εκτέλεση φάουλ ο Λεοζίνιο στο 58′. Ένα λεπτό μετά ο Κουσκουνάς με σουτ από πάσα του Λεοζίνιο διαμόρφωσε  το 3-0 και στο 68′ ο ίδιος παίκτης και πάλι, ο Κουσκουνάς, μετά από μεταβίβαση του Αρναρέλλη «ζευγάρωσε» τα γκολ του με πλασέ  για τη νίκη θριάμβου 4-0 των Χανίων στη Θεσσαλονίκη.

Ο Λεοζίνιο, ήταν ο παίκτης «κλειδί» για τους φιλοξενουμένους.   Με την είσοδό του στο  ματς στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε το τέμπο του αγώνα και η συνεργασία του με τον Κουσκουνά αποδείχτηκε καθοριστική για την νίκη.

Οι κρητικοί είχαν την ευκαιρία να διευρύνουν τη εκτός έδρας νίκη τους όταν στο 79’ λεπτό ο τερματοφύλακας της Καλαμαριάς Πολίτης απέκρουσε το σουτ του Αρναρέλλη και στη συνέχεια η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι .

Η ομάδα της Καλαμαριάς μπήκε στο πρωτάθλημα με -6 βαθμούς λόγω της υπόθεσης με την πλαστή ενημερότητα και έχει πολύ «ανηφορικό δρόμο».

Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε σύρραξη στις κερκίδες, με αποτέλεσμα το σοβαρό τραυματισμό φιλάθλου,  οποίος έπεσε στο κενό και μεταφέρθηκε αιμόφυρτος στο νοσοκομείο.

Το φίλμ του αγώνα:

3′ Σέντρα του Ουνγιαλίδη προβολή του Πάνου άουτ.

4′ Σουτ του Αρναρέλλη άουτ.

10′ Πάσα του Ολαϊτάν αδύναμο σουτ του Μπρίτο μπλόκαρε εύκολα ο Κουτζαβασίλης.

15′ Ωραία ομαδική συνεργασία που καταλήγει σε πάσα του Τζιώρα στον Πάνο, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Πολίτης.

17′ Σουτ του Κουσκουνά άουτ.

20′ Σουτ του Κουσκουνά η μπάλα αρκετά έξω από την εστία.

37′ Σουτ του Ολαϊτάν ο Κουτζαβασίλης βρήκε με εκτίναξη την μπάλα, η οποία προσέκρουσε και στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού (κόρνερ).

41′ Μεγάλη απόκρουση του Κουτζαβασίλη σε πλασέ του Ολαϊτάν.

43′ Σέντρα του Σαμαρά κεφαλιά του Καλογέρη μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης.

48′ Σουτ του Λεοζίνιο η μπάλα καταλήγει άουτ.

51′ ΓΚΟΛ: Πάσα του Πάνου στον Λεοζίνιο σέντρα για τον Κουσκουνά, που κάνει το γύρισμα για τον Πάνο, που με κεφαλιά σκοράρει 1-0 για τα Χανιά.

58′ ΓΚΟΛ: Ο Λεοζίνιο με ιδανική εκτέλεση φάουλ κάνει το 2-0 για τα Χανιά

59′ ΓΚΟΛ: Πάσα του Λεοζίνιο σουτ του Κουσκουνά και 3-0 για τους φιλοξενούμενους

68′ ΓΚΟΛ: Πάσα του Αρναρέλλη πλασέ του Κουσκουνά  και  4-0 για τα Χανιά.

79′ Ατομική ενέργεια του Αρναρέλλη και πλασέ ο Πολίτης απέκρουσε και η μπάλα προσέκρουσε και στο οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής: Μπεκιάρης (Καρδίτσας)

Βοηθοί: Βογιατζής (Καρδίτσας) – Μάνος (Λάρισας)

4ος διαιτητής: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)

Κίτρινες κάρτες: Ουνγιαλίδης (16′), Πουρτουλίδης (17′)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Γεωργιάδης, Σαμαράς, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Καλογέρης, Λουφάκης (70′ Καλαϊτζίδης), Πουρτουλίδης (63′ Δόρης), Μπρίτο, Χασομέρης, Ολαϊτάν.

ΧΑΝΙΑ(Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Σωτηράκος, Πάνος, Μουμίν, Παναγιωτούδης, Ουνγιαλίδης (64′ Παπαχρήστος), Αρναρέλλης, Κουσκουνάς (75′ Δημητριάδης), Τζιώρας (46′ Λεοζίνιο).