19/10/2019
Πρωταθλήματα Υποδομών | Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου 2019 - 17:35

Νικητής ο ΠΑΟΚ στο ντέρμπι Κ19 με την ΑΕΚ

Επικράτησε με 1-0 στο γήπεδο Γαλατσίου

Με γκολ του Πανίδη στο 14’ λεπτό, ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε τη νίκη στο ντέρμπι των δικεφάλων Κ19 με την ΑΕΚ, την Κυριακή (29/9) στο Γαλάτσι. Ο σκόρερ έγινε κάτοχος της μπάλας στην περιοχή και παρά την παρέμβαση του τερματοφύλακα Θεοχάρη , ήταν αποτελεσματικός σε δεύτερο χρόνο κι αυτός που έκρινε το αποτέλεσμα του αγώνα.

Στην αναμέτρηση για το πρωτάθλημα υποδομών της Σούπερ Λίγκας 1, η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, ωστόσο δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις φάσεις που δημιούργησε με τον Τσέλιο και τον Μπότο στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο 45’ λεπτο, ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ Ταλιχμανίδης, επενέβη σωτήρια  σε διάστημα δύο λεπτών στα σουτ του Μαχαίρα και του Χριστόπουλου, αλλά και λίγο πριν το φινάλε στις προσπάθειες του Κοσίδη κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Στο 63’ λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας Θεοχάρης,  επειδή σταμάτησε με φάουλ επιθετικό του ΠΑΟΚ  σε πλεονεκτική θέση για γκολ. Η «ένωση» ζήτησε πέναλτι από την πλευρά της σε χέρι του Τσιγγάρα στο πρώτο ημίχρονο

Νικητής λοιπόν 1-0 ο ΠΑΟΚ στην Αθήνα, μετά από δύο σερί ισοπαλίες με Ατρόμητο και Άρη.

Διαιτητής: Τσατσούλης (Αθηνών)

Βοηθοί: Τσολακίδης, Οντος (Αθηνών)

ΑΕΚ (Ηλίας Καλοπήτας): Θεοχάρης, Κάτσικας, Αρβανίτης, Καραβίδας, Ποζατζίδης, Μπότος (70’ Κοσίδης), Μάρκου (65’ Καλούδης), Ρουκουνάκης (70’ Κώτσιος), Χριστόπουλος (83’ Κορομηλάς), Τσέλιος (46’ Δημητρίου), Μαχαίρας

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Γιάξης, Παναγιώτου, Καλουτσικίδης, Τσιγγάρας, Τάχατος (68’ Τσοπούρογλου), Γαϊτανίδης (84’ Πιπιλιάρης), Σαλαμούρας, Πανίδης (68’ Κούτσιας), Τζόλης (92’ Θεοδωρίδης), Πουρναράς (46’ Γρόσδης)