27/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου 2019 - 21:21

Έκανε τη δουλειά του ο Ολυμπιακός και τώρα… Βελιγράδι

Οι «ερυθρόλευκοι» με πετυχημένο ροτέισον επικράτησαν 2-0 της Λαμίας στο «Γ. Καραϊσκάκης» βρίσκοντας δίχτυα στο β’ ημίχρονο, αλλά πριν αγχωθούν… * Σουντανί και Ελ Αραμπί οι σκόρερ

Από αυτά τα ματς το φαβορί μόνο μπορεί να χάσει… Ο Ολυμπιακός υπό αυτή την έννοια, λοιπόν, πέτυχε το στόχο του, καθώς νίκησε με 2-0 τη Λαμία το βράδυ του Σαββάτου (28/9) στο «Γ. Καραϊσκάκης» και παραμένει στην κορυφή της Σούπερ Λίγκας 1 μετά την 5η αγωνιστική ανεξάρτητα με το τι θα γίνει στο ΑΕΚ - ΠΑΟΚ την Κυριακή.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπροστά σε γεμάτες εξέδρες (κόπηκαν 21.123 εισιτήρια) μπορεί να μην εντυπωσίασαν, αλλά έκαναν τη δουλειά τους, η οποία μάλιστα συνδυάστηκε με επιτυχημένο ροτέισον, αφού τα χρονικά περιθώρια είναι στενά με δεδομένο ότι την Τρίτη (1/10) υπάρχει το ματς με τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι.

Έτσι, οι Πειραιώτες πάνε με τρίποντο ηρεμίας στη Σερβία για να προσηλωθούν πλέον στην αναμέτρηση της δεύτερης στροφής των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Ολυμπιακός με πέντε αλλαγές (Ελ Αραμπί, Σουντανί, Μπα, Κούτρη, Καμαρά) στο βασικό σχήμα του από τους… συνήθεις ύποπτους του Πέδρο Μαρτίνς έχασε ένα ημίχρονο. Οι Πειραιώτες είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, δημιούργησαν και δύο κλασικές ευκαιρίες σε ανεπιτυχείς προσπάθειες του Σουντανί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά τα κατάφερε πριν αγχωθεί.

Κι αυτό διότι και τα δύο γκολ μπήκαν στο β’ ημίχρονο, αλλά πριν έρθουν καρδιοχτύπια. Το 1-0 έγραψε στο 62’ ο Σουντανί με κοντινό πλασέ για να διαμορφώσει το τελικό σκορ οκτώ λεπτά αργότερα ο Ελ Αραμπί με προβολή. Εκεί τελείωσαν όλα και για τη Λαμία, που έπαιξε καλή άμυνα, αλλά δεν κατάφερε να αντέξει εν τέλει στην πίεση των γηπεδούχων.

Πέρα από την επικράτηση, πάντως, ο Ολυμπιακός κέρδισε κι άλλα πράγματα… Ο Σουντανί έδειξε πως έχει την ποιότητα και μπορεί να βοηθήσει πολύ όταν ρολάρει, ενώ αναδείχθηκε δίκαια MVP του ματς και στην καθιερωμένη ψηφοφορία των εκπροσώπων των ΜΜΕ. Στους διακριθέντες και ο Ελ Αραμπί με διάθεση και κίνηση. Πολύ καλός ο Κούτρης (ανέβηκε στο β’ ημίχρονο), κλασικά μέσα στους κορυφαίους η σταθερή αξία Βαλμπουενά, ενώ στο κλίμα αμέσως μπήκε ο Λοβέρα.

Από τη Λαμία πρώτος παίκτης ήταν ο Βελλίδης, ενώ θετικοί ήταν και οι Βάντερσον και Βύντρα.

Δεν απέφυγε τα λαθάκια ο Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας). Βοηθοί ήταν οι Αλεξέας (Μεσσηνίας), Τριανταφύλλου (Αρκαδίας) και τέταρτος: Κατσικογιάννης (Ηπείρου) VAR: Κομίνης (Θεσπρωτίας) AVAR: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας)

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Κούτρης, Σεμέδο (88’ Αβραάμ Παπαδόπουλος), Μπα, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Ποντένσε (77’ Μπενζιά), Σουντανί, Βαλμπουενά (63’ Λοβέρα), Ελ Αραμπί.

ΛΑΜΙΑ (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Αντέτζο, Πλιάτσικας (43’ λ.τρ. Τζανετόπουλος), Βύντρα, Βάντερσον, Σκόνδρας, Σάλιακας (60’ Τουράμ), Δημούτσος, Μπεχαράνο, Καραμάνος, Ρόμανιτς (74’ Μπουλούλης).