28/03/2024
Γαλλία | Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2019 - 01:20

Τρίτη σερί νίκη και κορυφή για την Νις, 2-1 την Ντιζόν

Απώλειες για Μπορντό, 2-2 με Μπρεστ και Μαρσέιγ, 1-1 με Μονπελιέ

Με το κυρίως πιάτο των αγώνων της 6ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το Σάββατο (21/9) το πρωτάθλημα της Γαλλίας.

Η Νις με την τρίτη διαδοχική της νίκη έπιασε κορυφή με την ομάδα της Νίκαιας να επικρατεί της Ντιζόν με 2-1, παρότι βρέθηκε να χάνει από το 22’ με 0-1 από το γκολ του Ταβάρες. Το σχεδόν άμεσο 1-1 (29’ Ντόλμπεργκ) έπαιξε καθοριστικό ρόλο και δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ατάλ πέτυχε το γκολ της νίκης στο τελικό 2-1.

Εντός έδρας απώλειες είχαν Μπορντό και Μαρσέιγ με την πρώτη να μένει στο 2-2 απέναντι στην Μπρεστ και την δεύτερη στο 1-1 κόντρα στην Μονπελιέ, ενώ στο τρίτο ματς που δεν ανέδειξε νικητή Ρεμς και Μονακό έμειναν στο 0-0. Δύσκολη εντός έδρας νίκη για την Νιμ, 1-0 την Τουλούζ, ενώ η Αμιάν επικράτησε με 2-1 στην έδρα της Μετς.