Μπάσκετ | Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 2019 - 00:53

Λύγισε στο φινάλε ο Ολυμπιακός

Ήττα με 73-71 από τον Ερυθρό Αστέρα στο ΣΕΦ

Ένα ακόμα φιλικό έδωσε η ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού την Παρασκευή (20/9) με την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ να αντιμετωπίζει στο ΣΕΦ τον Ερυθρό Αστέρα.

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 73-71 δεχόμενοι καλάθι από τον Γκιστ λίγο πριν το φινάλε σε ένα ματς που μπορούσαν να το κερδίσουν, αλλά λύγισαν στο φινάλε.

Ουσιαστικά οι Πειραιώτες πλήρωσαν το κακό τελευταίο δεκάλεπτο στο οποίο απώλεσαν την διαφορά δέκα πόντων που είχαν από την τρίτη περίοδο, χάνοντας και το φιλικό από την ομάδα του Μίλαν Τόμιτς ο οποίος τιμήθηκε πριν την έναρξη του αγώνα για την προσφορά του στον Ολυμπιακό.

Δυνατά μπήκαν οι Πειραιώτες στο ματς με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 12-7, ενώ στη συνέχεια και με 19-11. Ωστόσο με σερί 0-9 ο Ερυθρός έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 19-20. Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι προβάδισμα (27-22) για να φτάσει την διαφορά στο +9 (33-24) στα μισά της περιόδου. Τελικά το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Μπλατ να προηγείται με 35-30.

Με σερί 9-4 ο Ολυμπιακός έφτασε στο +10 (44-34) στο τρίτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια είχε σταθερά διαφορά 9 με 10 πόντους με αποτέλεσμα να κλείσουν το δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (55-45). Τα απανωτά λάθη στις αρχές του δεκαλέπτου και το σερί 0-10 του Ερυθρού έφεραν την ισορροπία (55-55).

Στη συνέχεια το ματς πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το 35’ όταν και προηγήθηκε ο πειραϊκός σύλλογος με 65-59. Η αντίδραση των Σέρβων έφερε πάλι το ματς σε ισορροπία (67-67) και 71-71. Τελικά ένα καλάθι του πρώην «πράσινου» Τζέιμς Γκιστ έδωσε τη νίκη στον Ερυθρό Αστέρα με 73-71.

Πολ με 12 πόντους και Σπανούλης με 10 οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού, ενώ για τους νικητές ο Τζένκινς είχε 15 πόντους, ο Μπάρον 13 και ο Μπράουν 10.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 35-30, 55-45, 71-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Πάντερ 7 (1), Πολ 12 (2), Κόνιαρης, Σπανούλης 10 (2), Τσέρι 6 (1), Τσάπμαν 2, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 6, Κουζμίνσκας 7, Ρούμπιτ 6, Χαπ 9.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Μίλαν Τόμιτς): Ντ. Μπράουν 10, Τσόβιτς 3 (1), Λ. Μπράουν 9 (1), Νταβίντοβατς 2, Μπάρον 13 (2), Ντόμπριτς 2, Γκιστ 8, Τζένκινς 15 (1), Σίμανιτς, Γιοβάνοβιτς 2, Ότζο 9.