25/04/2024
Αγγλία | Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 2019 - 00:41

Μεγάλη νίκη της Μπόρνμουθ, 3-1 στην έδρα της Σαουθάμπντον

Από το καλό στο καλύτερο τα «κεράσια», κατήφορος για τους «Άγιους»

Τέτοιο ξεκίνημα ούτε οι πιο φανατικοί οπαδοί της Μπόρνμουθ δεν περίμεναν από την ομάδα τους η οποία νίκησε και την Σαουθάμπντον εκτός έδρας με 3-1, στο ματς της Παρασκευής (20/9) με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Η Μπόρνμουθ με τη νίκη έπιασε στην δεύτερη θέση την Μάντσεστερ Σίτι με τα «κεράσια» να ανοίγουν το σκορ με τέρμα του Άκε στο 10’, ενώ στο 35’ έφτασαν και στο 0-2 με το τέρμα του Γουίλσον και με αυτό το σκορ πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες για το ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Γουόρντ Πράουζ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 53’ έκανε το 1-2 και έδωσε ελπίδες στην ομάδα του η οποία μέχρι το φινάλε έψαξε το 2-2. Όμως στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι με το δεύτερο τέρμα του Γουίλσον έκαναν το 1-3 και πανηγύρισαν τη νίκη.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ:

Παρασκευή 20 Σεπτεμβρίου

Σαουθάμπτον - Μπόρνμουθ 1-3 (53' πεν. Γουόρντ-Πράουζ - 10' Ακέ, 35', 95' Χ. Γουίλσον)