29/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου 2019 - 18:42

Εύκολα ο Ιάλυσος στην Σπάρτη και πρόκριση στον δ' γύρο του Κυπέλλου

Οι Ροδίτες επικράτησαν 2-0 και περιμένουν την Κέρκυρα * Αφιερωμένη στον Ρεκλείτη η νίκη

Την πρόκρισή του στον δ’ γύρο του Κυπέλλου Ελλάδος πανηγυρίζει ο Ιάλυσος μετά το πέρασμά του με 2-0 από την έδρα της Σπάρτης, την Τετάρτη (18/9) για τον τρίτο γύρο του θεσμού.

Η ομάδα του Σάκη Παπαβασιλείου πήρε εύκολα το εισιτήριο, χάρις στα τέρματα των Σερτζίνιο και Νατσιόπουλου, κόντρα σε μία ομάδα η οποία περισσότερο ως αγώνες προετοιμασίας έβλεπε τα ματς κυπέλλου.

Οι ποδοσφαιριστές του Ιάλυσου περιμένουν πλέον στην επόμενη φάση την Κέρκυρα στο «Οικονομίδειο», ενώ αφιέρωσαν τη νίκη στον Βαγγέλη Ρεκλείτη ο οποίος τη Δευτέρα (16/9) έχασε την αγαπημένη του μητέρα.

Αρκετά νευρικό το πρώτο ημίχρονο, με τον Ιάλυσο να ανοίγει το σκορ στο 26’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σερτζίνιο. Το πέναλτι κέρδισε ο Αυγενικός σε ανατροπή του από τον Αναστασάκο με τον Σερτζίνιο να είναι εύστοχος από τα έντεκα βήματα για το 0-1.

Τέσσερα λεπτά πριν την ανάπαυλα, το δεύτερο γκολ των νησιωτών έκρινε και το ματς. Πιο συγκεκριμένα ο Νατσιόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα αριστέρα και έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσιζνιέφσκι για το 0-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Π.Σ. ΣΠΑΡΤΗ (Μίκι Τσίρκοβιτς): Τσιζνιέφσκι, Κακάμης, Παναγιωτίδης (66′ Πλατάνας ), Μπανούσης, Κοντογιάννης (46′ Σικαλόπουλος), Σωτηρόπουλος, Τσιμικλής, Κάρδαρης, Αναστασάκος (46′ Ζαραφέτας), Γεμιστός, Σαμπατάκος.

ΙΑΛΥΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σάκης Παπαβασιλείου): Ανδρούτσος, Μακρυδημήτρης, Τριποτσέρης, Πατινιώτης, Γιώργου (92′ Χειμωνέττος Κ.), Ρεκλείτης, Αυγενικού, Νατσιόπουλος (88′ Τερζίου), Μαρτσάκης (82′ Παπαδόπουλος), Σερτζίνιο, Μαραγκουδάκης.

ΠΗΓΗ ΦΩΤΟ: xxsports.org