20/04/2024
Βόλεϊ | Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου 2019 - 20:53

Πρώτη νίκη για την Εθνική βόλεϊ Ανδρών

Οι διεθνείς νίκησαν 3-1 σετ την Ρουμανία και ελπίζουν σε πρόκριση στους «16» του Ευρωβόλεϊ

Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η Εθνική ομάδα βόλεϊ των Ανδρών απέναντι στην Ρουμανία της οποίας επιβλήθηκε με 3-1 σετ το απόγευμα της Δευτέρας (16/9).

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα και πλέον της αρκεία ακόμα μία με οποιοδήποτε σκορ απέναντι στην Πορτογαλία την Τρίτη (17/9) στις 15:15 προκειμένου να προκριθεί στις 16 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

Το πάθος και η ψυχή των Ελλήνων διεθνών έφεραν και την πρώτη νίκη με τους Ζουπάνη, Πρωτοψάλτη και Φράγκο να κάνουν μεγάλο παιχνίδι και να οδηγούν εκ του ασφαλούς την «γαλανόλευκη» στη νίκη κόντρα σε μία αρκετά καλή και δυνατή ομάδα.

Δυνατά μπήκε η Ελλάδα στο ματς και προηγήθηκε 8-11 όμως γρήγορα με 4-0 οι Ρουμάνοι προσπέρασαν με 12-11. Στη συνέχεια οι διεθνείς είδαν την διαφορά να πηγαίνει στο 17-13, όμως με σερό 1-5 έφεραν το ματς στα ίσια (18-18). Τα λάθη στα κρίσιμα σημεία έφεραν και την απώλεια του σετ με 25-23.

Μεγάλο ντέρμπι στο δεύτερο σετ το οποίο κυριολεκτικά πήγαινε πόντο πόντο καθώς ούτε η Ρουμανία, ούτε η Ελλάδα μπορούσαν να ξεφύγουν με διαφορά άνω των δύο πόντων, ενώ χαρακτηριστικό ότι πήγε πάνω από τους 25 πόντους με την Ελλάδα να προηγείται 25-24 και να κατακτά το σετ με 26-24.

Στο τρίτο σετ οι Ρουμάνοι μπήκαν πιο καλά και έχτισαν σημαντική διαφορά, όμως το πάθος των παικτών του Ανδρεόπουλου έφεραν την Ελλάδα στο σετ μπολ με δύο ευκαιρίες (22-24). Όμως αυτές χάθηκαν αμφότερες με συνέπεια να γίνει το 24-24. Τελικά πιο καλή η Εθνική μας ομάδα και τυχερή το κατέκτησε με 27-25.

Με ανεβασμένη ψυχολογία οι Έλληνες μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν στο τέταρτο σετ με 11-3, όμως τα λάθη στο σερβίς έφεραν σερί 12-7 για τους αντιπάλους που μείωσαν σε 18-15. Τελικά με πιο καθαρό μυαλό και σωστές αποφάσεις το σετ πήγε στην Εθνική με το τελικό 25-21 και την πρώτη νίκη στο τουρνουά.

Τα σετ: (25-23, 24-26, 25-27, 21-25)

ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Πάσκου): Ματέι 6 (4/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιχαλτσέα 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Γκεοργκίτα 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Ατσιομπανιτέι 18 (15/22 επ., 3 άσσοι, 43% υπ. - 17% άριστες), Μπάρτα 1 (1 άσσος), Μπάλα 17 (14/26 επ., 3 μπλοκ, 33% υπ. - 17% άριστες) / Κριστούντορ (λ, 35% υπ. - 24% άριστες), Κάντορ (λ), Ντιμίτρου, Λίτσα 11 (9/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπαλεάν 3 (3/5 επ., 80% υπ. - 20% άριστες), Ολτεάνου, Σπίνου 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ).

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 19 (18/45 επ., 1 άσσος), Φιλίποφ 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Πετρέας 8 (6/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ράπτης 2 (1/7 επ., 1 άσσος), Πελεκούδας 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 17 (16/31 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. - 53% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 44% υπ. - 32% άριστες), Κουμεντάκης, Βουλκίδης, Φράγκος 14 (11/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 28% άριστες).