20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2019 - 21:19

Σεμνή τελετή στο ΟΑΚΑ και… ΑΕΚ - Λαμία 2-0

Εύκολη νίκη για τους «κιτρινόμαυρους», που καθάρισαν από το πρώτο ημίχρονο * Με αυτογκόλ άνοιξε το σκορ ο Πλιάτσικας στο 37’ και «κλείδωσε» το τρίποντο στις καθυστερήσεις πριν από την ανάπαυλα ο Βράνιες * Ύπνος το δεύτερο 45λεπτο

Τρίποντο χωρίς ιδιαίτερο κόπο… Αυτό πήρε η ΑΕΚ κόντρα στη Λαμία το βράδυ της Κυριακής (15/9) στο ΟΑΚΑ περισσότερους από 17.000 οπαδούς της.

Έτσι η Ένωση του Νίκου Κωστένογλου και επισήμως πλέον ως πρώτου (και όχι υπηρεσιακού) προπονητή, «ζευγάρωσε» τις νίκες της στην 3η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1…

Μια δίκαιη και εύκολη επικράτηση για τους «κιτρινόμαυρους», που ήταν καλύτεροι από τους Φθιώτες σε ένα ματς, που κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο και εν τέλει θύμισε κάτι σαν… σεμνή τελετή.

Μάλιστα, δεν είναι υπερβολή να ειπωθεί ότι το δεύτερο 45λεπτο έμοιαζε περισσότερο με αγγαρεία με ελάχιστες τελικές. Η ΑΕΚ «έκατσε» στο υπέρ της 2-0, ενώ η Λαμία δεν μπορούσε να αντισταθεί στη μοίρα της ήττας της. Δεν είναι τυχαίο εξάλλου πως στο 75’ ο Νίκος Κωστένογλου εκνευρίστηκε με την χαλαρότητα και έβαλε τις φωνές στους ποδοσφαιριστές του!

Όλα λοιπόν, άρχισαν και τελείωσαν στο Μαρούσι μέχρι την ανάπαυλα… Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και η Λαμία κρατούσε μια παθητική στάση. Βέβαια, ο ρυθμός της Ένωσης κόπηκε όταν μετά από χρήση VARτο ματς σταμάτησε για ένα τρίλεπτο για να δοθεί κίτρινη στον Βράνιες για σφαλιάρα εντός φάσης στον Ρόμανιτς.

Η Λαμία πήρε λίγα μέτρα και έκανε μια - δύο επισκέψεις στα αντίπαλα καρέ από στημένες μπάλες έχοντας μάλιστα μια αξιόλογη στιγμή σε γυριστό σουτ του Καραμάνου στο 28’.

Αυτό, όμως, που δεν μπορούσαν να κάνουν οι παίκτες της ΑΕΚ το πέτυχε ένας της Λαμίας και συγκεκριμένα ο Πλιάτσικας, ο οποίος με αυτογκόλ στο 37’ έκανε το 1-0.

Το ματς, ωστόσο, τελείωσε ουσιαστικά στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου αν και με… περιπετειώδης τρόπο. Ήταν το 45’+1 ο Λιβάγια εκτέλεσε φάουλ-γέμισμα (σε φάση που έμοιαζε δουλεμένη σε προπόνηση) ο Βράνιες ήρθε από πίσω και με προβολή σε θέση τετ α τετ έκανε το 2-0. Το γκολ, ωστόσο, μέτρησε μετά από σχεδόν δύο λεπτά αφού ο ρέφερι Μανούχος χρειάστηκε να συμβουλευτεί το VAR, καθώς αρχικά είχε δείξει οφσάιντ. Το τέρμα, όμως, ήταν κανονικά και φαινόταν δια γυμνού οφθαλμού…

Αυτό ήταν το ματς, γιατί στο δεύτερο 45λεπτο, είπαμε… ύπνος αν και ο Κωστένογλου αντέδρασε έγκαιρα από τον πάγκο για να αλλάξει την κατάσταση, που δεν άλλαξε ως προς το καλύτερο.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Λιβάγια, ενώ από τους ηττημένους πιο επικίνδυνος όλων ήταν ο Ρομανιτς.

Χωρίς το μεγάλο λάθος ο ρέφερι Μανούχος (Αργολίδας), αλλά με μειωμένη αυτοπεποίθηση έδειχνε πως θέλει συχνά τη βοήθεια του VAR. Βοηθοί ήταν οι: Τριανταφύλλου (Αρκαδίας), Πάγκαλος (Λασιθίου), τέταρτος ο Γκάμαρης (Αθηνών) και διαιτητής VAR ο Τζήλος (Λάρισας).

Κίτρινες: 16’ Βράνιες, 69’ Λιβάγια - 67’ Βάντερσον

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Οικονόμου, Λόπες, Κρστίτσιτς (76’ Γαλανόπουλος), Σιμόες, Ζεράλδες (71’ Βέρντε), Λιβάγια, Αλμπάνης (64’ Κλωναρίδης), Γιακουμάκης.

ΛΑΜΙΑ (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλιδης, Σάλιακας, Βύντρα, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Βάντερσον, Δημούτσος (84’ Μπουλούλης), Μπεχαράνο (36’ λ.τρ. Βασιλόγιαννης), Σκόνδρας, Ρόμανιτς (65’ λ.τρ. Τουράμ), Καραμάνος.