27/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2019 - 18:18

Διπλό πρόκρισης για ΑΟΤ

Οι Θεσσαλοί κέρδισαν με 1-2 την Επισκοπή και πήραν το εισιτήριο για την 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος * Αποβλήθηκε ο Βέρτζος

Νικηφόρο ήταν για τα Τρίκαλα το πρώτο επίσημο ματς της σεζόν 2019/2020.

Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν εκτός έδρας με 1-2 της Επισκοπής την Κυριακή (15/9) και προκρίθηκαν στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης από το ξεκίνημα και στο 33’ «άγγιξαν» το 0-1, έχοντας διπλό δοκάρι με Ντόση και Γρηγορόπουλο. Ωστόσο, στο 45’ ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Άλεξιτς.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν καθώς ο Βέρτζος αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, όμως, η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη έκανε και το 0-2 με τον Τσίπρα. Πέντε λεπτά αργότερα, η Επισκοπή μείωσε σε 1-2 με τον Νίκιτς αλλά στα λεπτά που απέμεναν δεν κατάφερε να βρει το γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Γιάσμινκο Βέλιτς): Χανιωτάκης, Ανδρικόπουλος, Καρβουνιάρης (75’ Πολυχρόνης), Μυρθιανός, Ντιόγκο, Λίμα, Νίκιτς, Φουκαράκης, Γκελοσάνι (79’ Ξεπαπαδάκης), Σουμπασάκης (61’ Γκιόκας), Τσιριγώτης.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Ζαρόπουλος, Γιαννίτσης, Ριζογιάννης, Βέρτζος, Τεγούσης, Τσίπρας (75’ Σταματής), Άλεξιτς, Πελάεθ (63’ Παπαγεωργίου), Γρηγορόπουλος (82’ Λώττας), Ντόσης, Σανδραβέλης.
ΠΗΓΗ ΦΩΤΟ: goaltrikala.gr