09/05/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου 2019 - 16:37

Νέο... χαστούκι στις ΗΠΑ, τις... ξέκανε ο Μπογκντάνοβιτς

Ο Σέρβος άσος ήταν ο πρωτοστάτης της νίκης της Εθνικής του με 94-89, αφήνοντας τους Αμερικανούς να παλέψουν για τις θέσεις 7-8

Για πολλούς θα μπορούσε να είναι ο τελικός της διοργάνωσης. Παρόλα αυτά, και οι δύο έμειναν εκτός τετράδας και τα είπαν μεταξύ τους την Πέμπτη (12/9).

Η Σερβία ξεπέρασε πρώτη την απογοήτευση από τον αποκλεισμό από τη μάχη των μεταλλίων στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας, δίνοντας άλλο ένα... χαστούκι στις ΗΠΑ.

Με πρωτοστάτη τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς που πέτυχε 28 πόντους, οι Σέρβοι έφτασαν στη νίκη με 94-89 και θα διεκδικήσουν έστω την 5η θέση.

Οι Αμερικανοί έμοιαζαν... άδειοι μετά και την ήττα από τη Γαλλία. Αγωνίστηκαν χωρίς τους τραυματίες Τέιτουμ και Σμαρτ και, μετά το αρχικό 0-2, δεν κατάφεραν να προηγηθούν ξανά.

Μάλιστα, είναι χαρακτηριστικό ότι στην πρώτη περίοδο πέτυχαν μόλις... 7 πόντους, με τη διαφορά να είναι στο +25 (32-7)!

Στη δεύτερη περίοδο κατάφεραν να «μαζέψουν» την κατάσταση, πλησιάζοντας στο ημίχρονο στους 4 (44-40), ενώ είχαν την αντίπαλό τους από κοντά και στο 3ο δεκάλεπτο (71-68).

Στις αρχές του τελευταίου μέρους, όμως, οι Σέρβοι άνοιξαν την ψαλίδα και έφτασαν στο +11 (81-70), με τις ΗΠΑ να μην επιστρέφουν ποτέ και να υφίστανται τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους, αυτή τη φορά με 94-89.

Τα δεκάλεπτα: 32-7, 44-40, 71-68, 94-89.

ΣΕΡΒΙΑ: Μπιέλιτσα 8, Μπογκντάνοβιτς 28, Γιόκιτς 9, Γιόβιτς 9, Λούτσιτς 5, Μαριάνοβιτς 8, Μίτσιτς 10, Μιλουτίνοβ 7, Σιμόνοβιτς.

ΗΠΑ: Μπαρνς 22, Μπράουν 4 (1), Χάρις 4, Λόπεζ 2, Μίντλετον 16, Μίτσελ 9, Πλάμλι 2, Τέρνερ 10, Γουόκερ 18, Γουάιτ 2.