17/09/2019
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ | Σάββατο 7 Σεπτεμβρίου 2019 - 19:57

Απόλλων Σμύρνης για Σούπερ Λίγκα 1, πήρε με 1-0 και τον Παναθηναϊκό!

Πολύ καλή εμφάνιση και νίκη με γκολ του Κραγιόπουλου στο φιλικό με τους «πράσινους» στο Κορωπί * Και δοκάρι οι «κυανόλευκοι» με τον Μπλάζιτς * Τσέκαρε την ετοιμότητα Σένκεφελντ και Μπεκ ο Δώνης * Δοκιμή με Νούνες

Τίποτα δεν είναι τυχαίο… Ακόμα μια σπουδαία φιλική νίκη πέτυχε ο Απόλλων Σμύρνης. Αυτή τη φορά οι ποδοσφαιριστές του Νίκου Παπαδόπουλου κέρδισαν με 1-0 τον Παναθηναϊκό στο Κορωπί το απόγευμα του Σαββάτου (7/9).

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πιστοποίησε σε ένα ακόμα ματς προετοιμασίας με ομάδα ανώτερης κατηγορίας ότι πατά γερά στα πόδια της εν όψει της έναρξης του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας 2. Αντιθέτως οι «πράσινοι», που δεν είχαν τους διεθνείς και τον Μακέντα έδειξαν ότι έχουν αγωνιστικά… θέματα.

Ο Απόλλων Σμύρνης πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και πήρε δίκαια την επικράτηση γοήτρου κόντρα στο «τριφύλλι» με γκολ στο 88’ σε σουτ του Κραγιόπουλου, ο οποίος έκανε ιδανικό ανεπίσημο ντεμπούτο στα κυανόλευκα.

Μάλιστα η «Ελαφρά Ταξιαρχία» είχε και τη μεγαλύτερη ευκαιρία πριν ανοίξει το σκορ στο β' ημίχρονο, όταν σε μακρινό σουτ του Μπλάζιτς η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι των γηπεδούχων. Αξίζει, παράλληλα να επισημανθεί ότι ο Νίκος Παπαδόπουλος δεν χρησιμοποίησε καθόλου παίκτες που στα περισσότερα φιλικά ήταν βασικές επιλογές (Μπεντινέλι, Χουχούμης, Παρτάλης, Μαρκόφσκι, Ζησόπουλος, Λαρέα, Χουάντερσον)! Κάτι, που δείχνει πολλά…

Από την άλλη ο Γιώργος Δώνης, ασφαλώς και δεν έμεινε ικανοποιημένος, ενώ τσέκαρε την ετοιμότητα τόσο του Μπεκ όσο και του Σένκεφελντ, που αποτελούν τις ύστατες μεταγραφικές κινήσεις (αμφότεροι φάνηκε ότι είναι ακόμα... πίσω), ενώ για ένα ημίχρονο ο Νούνες δοκιμάστηκε ως αμυντικό χαφ στη θέση του τιμωρημένου Κουρμπέλη για το ματς της 3ης αγωνιστικης με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη.

Σε γενικές γραμμές ο Απόλλων Σμύρνης, που είχε πολύ καλή αμυντική παρουσία, δεν απειλήθηκε από τους «πράσινους», οι οποίοι επιχείρησαν να τον πιέσουν χωρίς αποτέλεσμα μόνο στα τελευταία λεπτά του τεστ στο αθλητικό κέντρο «Γιώργος Καλαφάτης».

Για τους νικητές, που δεν υπήρξε υστέρησε κάποιος, ξεχώρισαν οι Λαγός, Κύργιας, Αναγνωστόπουλος και Καραγκούνης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Κότσαρης (46’ Ξενόπουλος), Βαγιαννίδης (46’ Ινσούα), Χατζηθεοδωρίδης, Κολοβέτσιος (46’ Πούγγουρας), Μαυρομμάτης (46’ Σένκεφελεντ) Νούνες, Θεοχάρης, Ζαχίντ (65’ Αθανασακόπουλος), Μολό (46’ Μπεκ), Χατζηγιοβάνης (46’ Σερπέζης), Περέα (46΄Βέργος).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Αναγνωστόπουλος, Γκίνο (30' λ. τρ. Κυριακίδης, 60' Χειρίτραντας), Κύργιας, Βαφέας, Ρώσση (46' Βιτλής), Αγρόδημος (60' Κραγιόπουλος), Λαγός (60' Μπλάζιτς), Καραγκούνης (60' Μπαστιάνος), Ιριτιέρ (60' Παυλίδης), Γιαννιτσάνης (46' Βουό), Βάρκας (60' Λάμπη).