20/09/2019
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ | Τρίτη 20 Αυγούστου 2019 - 21:59

Ο Απόλλων Λάρισας εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ολυμπιακού Βόλου και τον νίκησε

Η ομάδα του Άριαν Μπελά επικράτησε φιλικά με 2-1

Ο Απόλλων Λάρισας ήταν ο νικητής του φιλικού κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου που διεξήχθη το απόγευμα της Τρίτης (20/8).

Οι «κυανόλευκοι» υποδέχθηκαν την ομάδα του Περικλή Αμανατίδη και επικράτησαν με 2-1, με τους φιλοξενούμενους να πληρώνουν τα λάθη τους.

Στο πρώτο ημίχρονο έγιναν λίγες φάσεις, με τους Βολιώτες να απειλούν στο 20' με τον Τσίτα. Στο 37' ο Απόλλων Λάρισας ευτύχησε να ανοίξει το σκορ όταν ο Ναζίμ πάσαρε στον Χατζή και εκείνος με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 1-0. Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έγραψε και το 2-0 μετατρέποντας σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Γκουστάβο από τον Βοσνακίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αισθητά, λόγω των αλλαγών που πραγματοποίησαν οι δύο προπονητές. Στο 65' ο Λίταινας απείλησε με ένα σουτ που πέρασε άουτ ενώ στο 90' οι «ερυθρόλευκοι» της Μαγνησίας κατάφεραν να μειώσουν, με τον Μαρούδα να διαμορφώνει το τελικό 2-1.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Άριαν Μπελά): Γκέκας, Σκούπρας, Χατζής, Κουρτεσιώτης, Κούλπας, Σιφναίος, Τασιούλης (25’ Νούσιος), Λίταινας, Καρατάσιος, Ναζίμ, Γκουστάβο.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι Νύκταρης, Καμπέρης, Γαρυφαλλόπουλος, Γεωργακόπουλος, Κακάμης, Γκουτρουμπής, Κοντοθανάσης, Σουλιώτης, Κωστούλας, Καρδάμης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Περικλής Αμανατίδης): Μακρυωνίτης (60’ Γιδόπουλος), Γραικός (62’ Πριόνας), Μπουτζίκος (75’ Μπαρούτας), Βοσνακίδης, Παπαϊωάννου (78’ Καναβός), Ρόκας (60’ Φαζός), Κόλα (63’ Τσιάρας), Σκοπελίτης (83’ Πάσχος), Τσίτας (60’ Μαρούδας), Στεφάνοβιτς (63’ Πόζογλου), Τζέφερσον (71’ Κλεμέντε).