19/04/2024
Αγγλία | Τρίτη 20 Αυγούστου 2019 - 00:09

Απώλεια στο «Μολινό» για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Οι «κόκκινοι διάβολοι», μία εβδομάδα μετά την τεσσάρα στην Τσέλσι προσγειώθηκαν στην έδρα της Γουλβς (1-1), * Έχασε πέναλτι ο Πογκμπά, δοκάρι είχαν οι «Λύκοι»

Πρώτη απώλεια στη φετινή σεζόν για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η οποία το βράδυ της Δευτέρας (19/8) έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Γουλβς για την 2η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» παρότι προηγήθηκαν με τον Μαρσιάλ δεν κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη καθώς με ένα πολύ ωραίο γκολ ο Νέβες ισοφάρισε για τους «Λύκους», ενώ μοιραίος παίκτης ήταν ο Πογκμπά καθώς έχασε πέναλτι και την μεγάλη ευκαιρία να δώσει κατά πάσα πιθανότητα τη νίκη στην ομάδα του. Δοκάρι είχαν οι γηπεδούχοι λίγο πριν το 1-1.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο που γρήγορα θα ξεχαστεί, η Γιουνάιτεντ πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 27’ όταν από ωραία ομαδική συνεργασία ο Ράσφορντ έβγαλε μπαλιά τρύπα στον Μαρσιάλ και αυτός με ασύλληπτο αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1.

Η Γουλβς προειδοποιήσε με την κεφαλιά του Ραούλ Χιμένες που κατέληξε στο 54’ στο δεξί δοκάρι του Ντε Χέα και δύο λεπτά μετά ο Νέβες με εκπληκτικό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής έφερε το ματς στα ίσια με το 1-1. Γκολ το οποίο εξετάστηκε από το VARγια να διαπιστωθεί αν υπήρχε οφσάιντ κάτι που φυσικά δεν ίσχυε.

Για την ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ μοιραίος ήταν ο Πολ Πογκμπά καθώς στο 68’ αστόχησε σε πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή του από τον Κόντι, όμως είδε τον Ρουί Πατρίτσιο να πέφτει σωστά στη γωνιά του και να αποκρούει την εκτέλεση του Γάλλου κρατώντας το 1-1 το οποίο δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Αναλυτικά το πανόραμα της 2ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ:

Σάββατο (17/8)

Άρσεναλ - Μπέρνλι 2-1 (13' Λακαζέτ, 64' Ομπαμεγιάνγκ - 43' Μπαρνς)

Άστον Βίλα - Μπόρνμουθ 1-2 (71’ Ντόουγκλας Λουίς - 2’ Κινγκ, 12’ Γουίλσον)

Έβερτον - Γουότφορντ 1-0 (10’ Μπέρναρντ)

Μπράιτον - Γουέστ Χαμ 1-1 (65’ Τροσάρντ – 61’ Ερνάντες)

Νόριτς - Νιουκάστλ 3-1 (32’, 63’, 75’ Πούκι- 90’ Σέλβι)

Σαουθάμπτον - Λίβερπουλ 1-2 (83’ Ινγκς - 45' Μανέ, 71’ Φιρμίνο)

Μάντσεστερ Σίτι - Τότεναμ 2-2 (20' Στέρλινγκ, 35' Αγκουέρο - 23' Λαμέλα, 56' Λούκας Μόουρα)