19/03/2024
Γαλλία | Δευτέρα 19 Αυγούστου 2019 - 00:38

«Ανώμαλη προσγείωση» για Παρί Σεν Ζερμέν

Οι πρωταθλητές Γαλλίας ηττήθηκαν 2-1 από την Ρεν, ισοπαλίες στα άλλα ματς της Κυριακής

Την πρώτη της ήττα υπέστη την Κυριακή (18/8) η πρωταθλήτρια Γαλλίας Παρί Σεν Ζερμέν καθώς ηττήθηκε στην έδρα της Ρεν με 2-1.

Οι Παριζιάνοι, οι οποίοι πέρσι για μεγάλο χρονικό διάστημα ήταν αήττητοι, φέτος γνώρισαν ήττα μόλις στο δεύτερο ματς στο οποίο μάλιστα προηγήθηκαν. Ο Καβάνι ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 36’ όμως παρά το γκολ αυτό η συνέχεια ανήκε στη Ρεν. Ισοφάριση πριν το ημίχρονο με τον Νιάνγκ και τρία λεπτά μετά την ανάπαυλα προβάδισμα με τον Ντελ Καστίγιο το οποίο και διατήρησαν ως το τέλος.

Στα άλλα δύο ματς της Κυριακής είχαμε ισάριθμες ισοπαλίες. Στο «Ζοφρουά Γκισάρ» η Σεντ Ετιέν παραχώρησε 1-1 στην Μπρεστ η οποία προηγήθηκε ακριβώς στο φινάλε του ημιχρόνου με τον Φοσουριέ, με τον Μπουανγκά στο 83’ να σώζει τον βαθμό για τους «πράσινους» της Γαλλίας. Ισόπαλο χωρίς τέρματα το παιχνίδι της Ρεμς με το Στρασβούργο.

Αναλυτικά το πανόραμα της 2ης αγωνιστικής στη Ligue1:

Παρασκευή (16/8)

Λυών - Ανζέ 6-0 (11' Αουάρ, 36', 65' Ντεμπελέ, 42', 48' Ντεπάι, 72' Ζεάν Λούκας)