27/04/2024
ΑΕΛ | Κυριακή 18 Αυγούστου 2019 - 21:53

Νίκη στο φινάλε για την ΑΕΛ, 0-1 τον Ολυμπιακό Βόλου

Οι, πιο έτοιμοι, «βυσσινί» επικράτησαν των Βολιωτών με τέρμα στα τελευταία λεπτά

Η ΑΕΛ ήταν η νικήτρια στο φιλικό της Κυριακής (18/8) με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Βόλου το οποίο διεξήχθη στο γήπεδο του Βελεστίνου.

Οι «βυσσινί» επιβλήθηκαν με 1-0 των «ερυθρολεύκων» του Βόλου δείχνοντας πιο έτοιμοι, λογικό γαρ, μιας και σε μία εβδομάδα ξεκινούν τις επίσημες αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στη Σούπερ Λίγκα 1 κόντρα στον Ατρόμητο στο Περιστέρι.

Πάντως για τα δεδομένα της εποχής, καθώς η έναρξη της Football League θα αργήσει, ήταν πολύ καλή η εικόνα και του Ολυμπιακού Βόλου, με την ομάδα του Θωμά Γράφα να πηγαίνει αρκετά καλά ανασταλτικά, όμως θα πρέπει να γίνει πιο παραγωγική σε επίθεση και δημιουργία ευκαιριών καθώς ακόμα στα φιλικά δεν έχουν κάνει σεφτέ.

Λίγες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο το οποίο ήταν κακό ποιοτικά χωρίς κλασικές ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες, με τους Λαρισαίους να έχουν κατοχή μπάλας, αλλά τους Βολιώτες να στέκονται αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο και να μην επιτρέπουν στους αντιπάλους τους να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Μακρυωνίτη.

Μοναδικές φάσεις στο πρώτο μέρος, αυτές στο 19’ για τον Ολυμπιακό και στο 40’ για την ΑΕΛ. Στο 19’ ο Τσίτας έκανε το πλασέ από κοντά με τον Κρίστινσον να αποκρούει την μπάλα για να …ισοφαρίσει η ΑΕΛ τις ευκαιρίες στο 40’ με το σουτ του Φατιόν, μετά την πάσα του Μπούστος, να απομακρύνεται από τους αμυνόμενους του Ολυμπιακού.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να στέκονται καλά και προσπάθησαν για το γκολ το οποίο τελικά ήρθε από πλευράς ΑΕΛ. Στο 57’ το σουτ του Φιλίποβιτς για την ΑΕΛ, πέρασε άουτ, ενώ την ίδια τύχη είχε και στο 61’ το σουτ του Σκοπελίτη για τους Βολιώτες. Τελικά στο 85’ οι «βυσσινί» πέτυχαν το 0-1 με πολύ ωραίο σουτ του Φιλίποβιτς στο οποίο δεν είχε αντίδραση ο Γιδόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Θωμάς Γράφας): Μακρυωνίτης (57’ Γιδόπουλος), Γραικός (66’ Πριόνας), Μπουτζίκος (75’ Μπαρούτας), Βοσνακίδης, Φαζός, Ρόκας (66’ Καναβός), Παπαϊωάννου (73’ Κόλα), Σκοπελίτης (69’ Κλεμέντε), Τζέφερσον (57’ Στεφάνοβιτς), Πόζογλου (73’ Πάσχος), Τσίτας (64’ Μαρούδας).

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μόρας, Μπράλιτς, Μιχαήλ, Σετσέροβιτς, Φατιόν, Μπέρτος, Ζίβκοβιτς, Μπούστος, Νούνιτς, Ντάουτα.

ΑΕΛ, Β' ημίχρονο: Κρίστινσον (58’ Ρίστιτς), Ζίζιτς, Γκολιας, Γκοΐκοβιτς Μπάλλας Μιλοσάβλεβιτς, Καρανίκας, Στάνκοβιτς, Γιάκος, Φιλίποβιτς, Σικάφκα.