26/04/2024
Ισπανία | Κυριακή 18 Αυγούστου 2019 - 00:56

Ματσάρα στο «Ελ Μαδριγάλ» και 4-4 για Βιγιαρεάλ - Γρανάδα

Στο ενδέκατο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε η Σοσιεδάδ στην έδρα της Βαλένθια (1-1)

Πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της La Liga και το Σάββατο (17/8) είχαμε την διεξαγωγή πέντε αναμετρήσεων, με εντυπωσιακά σκορ και συγκινήσεις.

Σκορ και θέαμα πρόσφεραν στο κοινό που βρέθηκε στο «Ελ Μαδριγάλ», Βιγιαρεάλ και Γρανάδα αποζημιώνοντας το με τον καλύτερο τρόπο στο «χορταστικό» 4-4. Πραγματικά καταιγιστικός ρυθμός σε ένα ματς με δύο πέναλτι (ένα για κάθε ομάδα) και την Γρανάδα να παίρνει το βαθμό, ενώ έχανε 4-2.

Στο ενδέκατο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε η Σοσιεδάδ στην έδρα της Βαλένθια για το τελικό 1-1 ανάμεσα στις δύο ομάδες. Από τα έντεκα βήματα στο εντέκατο λεπτό ο Ογιαρθάμπαλ έδωσε τον βαθμό στους Βάσκους, ενώ η Βαλένθια είχε προηγηθεί με τέρμα του Γκαμεϊρό.

Με το …δεξί μπήκαν στο νέο πρωτάθλημα, η Μαγιόρκα που νίκησε 2-1 την Ειμπάρ, αλλά και η Οσασούνα που πέτυχε μεγάλο «2» στην έδρα της Λεγκανές την οποία και νίκησε 1-0. Νωρίτερα η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε νικηφόρα την προσπάθεια επιστροφής στους τίτλους με το 1-3 στην έδρα της Θέλτα.

Θυμίζουμε ότι η αγωνιστική άνοιξε το βράδυ της Παρασκευής (16/8) με μία μίνι έκπληξη καθώς η πρωταθλήτρια Μπαρτσελόνα, χωρίς τον Μέσι, ηττήθηκε με 1-0 από την Αθλέτικ Μπιλμπάο με το τέρμα της νίκης να σημειώνει ο 39χρονος Αντούριθ λίγο πριν το φινάλε.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σαββάτου στη πρεμιέρα της La Liga:

Θέλτα - Ρεάλ Μαδρίτης 1-3 (90+3' Λοσάντα - 12' Μπενζεμά, 61' Κρόος, 80' Λούκας Βάσκεθ)

Βαλένθια - Σοσιεδάδ 1-1 (58’ Γκαμεϊρό - 90’+11’ πεν. Ογιαρθάμπαλ)

Μαγιόρκα - Έιμπαρ 2-1 (4’ Ροντρίγκεθ, 75’ αυτ. Ολιβέιρα - 57’ Ολιβέιρα)

Βιγιαρεάλ - Γρανάδα 4-4 (35’ πεν. Καθόρλα, 53’ Γκόμεθ, 65’ Μορένο, 73’ Τσουκγουέζε - 45’+6’ πεν. Βίκο, 62’ Ματσίς, 75’ Σολδάδο, 81’ Πουέρτας)

Λεγκανές - Οσασούνα 0-1 (75’ Άβιλα)