28/03/2024
ΠΑΟΚ | Τρίτη 13 Αυγούστου 2019 - 23:32

Το πάλεψε αλλά αποκλείστηκε ο ΠΑΟΚ

Καλή εμφάνιση για τους «ασπρόμαυρους» που ηττηθηκαν με 3-2 από τον Άγιαξ * Κέρδισαν τρία πέναλτι οι Ολλανδοί * Δύο γκολ ο Μπίσεσβαρ

Να κάνεις τέτοια ματσάρα μέσα στη «Γίοχαν Κρόιφ Αρίνα» και να αποκλείεσαι... Αυτό συνέβη το βράδυ της Τρίτης (13/8) στον ΠΑΟΚ, ο οποίος κοίταξε στα μάτια τον Άγιαξ αλλά γνώρισε την ήττα με 3-2 και έμεινε εκτός των πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Παρά το 2-2 του πρώτου αγώνα στην Τούμπα, οι νταμπλούχοι Ελλάδος δεν μάσησαν... Βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο του κατάμεστου γηπέδου του «Αίαντα» με το μαχαίρι στα δόντια, προηγήθηκαν αλλά τελικά λύγισαν. Έτσι, πλέον στρέφουν την προσοχή τους στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Αξίζει να αναφερθεί, πάντως, πως οι γηπεδούχοι κέρδισαν τρία πέναλτι ευστοχώντας στα δύο από τα τρία και με το τελευταίο να είναι σχεδόν... ανύπαρκτο.

Παρά την ήττα, πάντως, ο ΠΑΟΚ θα πρέπει να κρατήσει την εξαιρετική του εμφάνιση κόντρα σε έναν δυνατό αντίπαλο ο οποίος πέρσι έφτασε μέχρι τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Κορυφαίος του «Δικεφάλου του Βορρά» ήταν ο Μπίσεσβαρ που σημείωσε και τα δύο γκολ του ενώ εξαιρετικά τα πήγε και ο Πασχαλάκης που πραγματοποίησε σπουδαίες εμφανίσεις. Πολύ καλό παιχνίδι, όσο αγωνίστηκε, έκανε και ο Πέλκας.

Από πλευράς Άγιαξ, όλα τα λεφτά ήταν ο Ζίγιεχ ενώ ξεχώρισαν και οι Τάντιτς (σκόραρε δις) και Φαν Ντε Μπέεκ.

Ο Άγιαξ πραγματοποίησε καλύτερο ξεκίνημα στο ματς και στο 11' απείλησε με τον Φαν Ντε Μπέεκ. Ο ΠΑΟΚ απάντησε στην ευκαιρία των γηπεδούχων στο 20' με τον Πέλκα και τρία λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ τεχνικό σουτ του Μπίσεσβαρ. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο «Αίαντας» πίεσε και στο 30' κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ελ Καντουρί στον Νέρες. Ο Τάντιτς ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών, αλλά ο Πασχαλάκης τον «ψάρωσε» και απέκρουσε. Μάλιστα, στο 38' ο γκολκίπερ του «Δικεφάλου του Βορρά» είπε «όχι» και στο κοντινό σουτ του Ταλιαφίκο. Τελικά, δύο λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, οι νταμπλούχοι Ολλανδία κατάφεραν να φέρουν το ματς στα... ίσια. Μετά από καθαρό χέρι του Μπίσεσβαρ μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής Κρεγκ Πόουσον υπέδειξε πέναλτι. Ο Τάντιτς το εκτέλεσε ξανά, βρήκε δίχτυα και έκανε το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άγιαξ πίεσε και δημιούργησε αρκετές φάσεις. Στο 48' ο Φέλτμαν με κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πασχαλάκη ο οποίος αντέδρασε σωστά και στα σουτ των Ζίγιεχ (65'), Μαρτίνες (67') και Νέρες (69'). Οι Ολλανδοί δικαιώθηκαν για την πίεσή τους στο 79', με τον Ταλιαφίκο να νικά στον αέρα στον Μάτος και να γράφει το 2-1 ενώ στο 85' ο Τάντιτς ξανά με πέναλτι (τραβηγμένη η απόφαση του ρέφερι να δείξει την άσπρη βούλα για τράβηγμα του Μάτος στον Ταλιαφίκο) έκανε το 3-1. Στα λεπτά που απέμενα, ο ΠΑΟΚ βγήκε μπροστά, στο 93' είχε δοκάρι με τον Άκπομ ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μπίσεσβαρ σκόραρε ξανά διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Διαιτητής ήταν ο Άγγλος Κρεγκ Πόουσον, με βοηθούς τους συμπατριώτες του Λι Μπετς και Ίαν Χούσιν. Τέταρτος ήταν ο επίσης Άγγλος Άντριου Μάντλεϊ.

Κίτρινες: 26' Μαρτίνες, 60' Ντεστ, 90+4' Ονάνα - 30' Πέλκας, 50' Ελ Καντουρί, 55' Πασχαλάκης, 65' Γιαννούλης, 83' Μάτος

ΑΓΙΑΞ (Έρικ Τεν Χαχ): Ονάνα, Μαζραουί, Φέλτμαν, Μαρτίνες, Ταλιαφίκο, Μπλιντ, Φαντ Ντε Μπέεκ (89' Ντε Βιτ), Μαρίν (46' Ντεστ), Νέρες (77' Χούντελαρ), Ζίγιεχ, Τάντιτς.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Εσίτι (82' Μίσιτς), Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (71' Λημνιός), Πέλκας (63' Σφιντέρσκι), Άκπομ.