20/04/2024
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ | Τετάρτη 24 Ιουλίου 2019 - 00:06

Ξεκίνημα με ήττα στα φιλικά του Αστέρα Τρίπολης

Οι Αρκάδες ηττήθηκαν με 2-0 από την Χέρακλες στην Ολλανδία

Στο Άπελντοορν της Ολλανδίας βρίσκεται από την Κυριακή (21/7) ο Αστέρας Τρίπολης για το βασικό στάδιο της προετοιμασίας του και η ώρα για το πρώτο φιλικό έφτασε. Οι Αρκάδες αγωνίστηκαν το απόγευμα της Τρίτης (24/7) κόντρα στην Χέρακλες και γνώρισαν την ήττα με 2-0 από τους σαφώς πιο έτοιμους αντιπάλους τους.

Το ματς κρίθηκε με ένα γκολ στην αρχή 4’ από τον Σόζκε και ένα στην εκπνοή από τον Μέρκελ από πλευράς Ολλανδών, αλλά παρόλα αυτά ο Αστέρας είχε τις ευκαιρίες του. Κορυφαία όλων το δοκάρι του Καλτσά στο 41’, ενώ καλή φάση καταγράφτηκε και στο 49’ σε προσπάθεια του Ιγκλέσιας.

Οι «κυανοκίτρινοι» ξεκίνησαν με διάταξη 4-1-4-1 και συγκεκριμένα τομ Παπαδόπουλο κάτω από τα γκολπόστ, τους Κώτσιρα, Βαλιέντε, Αντζουλά, Κυριακόπουλο στην άμυνα, τον Μπόρχα Φρνάντεθ σε ρόλο κόφτη, τους Καπίγια, Γλέζο ως κεντρικά χαφ, τους Καλτσά, Τζίμα ως ακραίους επιθετικούς και σέντερ φορ τον Δουβίκα.

Ο κόουτς του Αστέρα Μπόρχα Χιμένεθ, πάντως χρησιμοποίησε και τους 23 παίκτες, που είχε στη διάθεση του…

ΑΣΤΕΡΑΣ (α’ ημίχρονο): Παπαδόπουλος (32' Τσιφτσής), Κώτσιρας, Βαλιέντε, Αντζουλάς, Κυριακόπουλος, Μπόρχα Φερνάντεθ, Καπίγια, Τζίμας, Γλέζος, Καλτσάς, Δουβίκας.

ΑΣΤΕΡΑΣ (β’ ημίχρονο): Τσιφτσής (60' Μιχαήλ), Βλάχος, Πασαλίδης, Χριστόπουλος, Τασουλής, Ιγκλέσιας, Μπελόκ, Μαρκ Φερνάντεθ, Μπαστιάνος, Κανελλόπουλος, Ρέχις.