19/04/2024
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Τρίτη 16 Ιουλίου 2019 - 23:35

Όπως πρέπει ο Ολυμπιακός για να περάσει τους Τσέχους…

Ορεξάτοι και ουσιαστικοί οι Πειραιώτες κέρδισαν από το α’ ημίχρονο με 3-0 τη Νότιγχαμ Φόρεστ μέσα σε αποθέωση από 25.000 οπαδών τους! * Δις σκόρερ ο Γκερέρο, ένα γκολ ο καλός Γιώργος Μασούρας και καλύτερος όλων ο Βαλμπουένα * Εγγύηση πίσω ο Σεμέδο

Είναι σε σωστό δρόμο και το δείχνει ο Ολυμπιακός… Μια πειστική εμφάνιση με ουσία και κατά διάστημα εκρηκτικότητα πραγματοποίησε το βράδυ της Τρίτης (16/7) η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς μπροστά στο κοινό της, που σχεδόν γέμισε το «Γ. Καραϊσκάκης» (25.000 κόσμου) στο πρώτο φιλικό μετά το βασικό στάδιο της προετοιμασίας εκτός των συνόρων.

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν από το α’ ημίχρονο με 3-0 τη Νότιγχαμ Φόρεστ και πιστοποίησαν ότι είναι όπως πρέπει εν όψει της αναμέτρησης με την Βικτόρια Πλζεν την Τρίτη (23/7) για το πρώτο ματς του β’ προκριματικού του Τσάμπιονς Λιγκ στη Τσεχία.

Οι Πειραιώτες ήταν ορεξάτοι και ανώτεροι από τους Άγγλους, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να αντισταθούν στην ανωτερότητα των γηπεδούχων στο πρώτο 45λεπτο, όπου και διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Η αρχή ήταν ιδανική για τον Ολυμπιακό, που άνοιξε το σκορ μόλις στο 4’ με σουτ του Γιώργο Μασούρα μετά από κόρνερ για να διπλασιάσει τα τέρματα των «ερυθρόλευκων» ο Γκερέρο με προβολή στο 7’ και πάλι από φάση, που άρχισε από κόρνερ.

Δύο στα δύο στα στημένα, δηλαδή από τους «ερυθρόλευκους», που το έκαναν τρία στα τρία στο 3-0 στο 33’ ξανά με τον Γκερέρο, καθώς και το τρίτο τέρμα στην αφετηρία του, αλλά με μεγαλύτερη περιπέτεια βρέθηκε με την μπάλα στο σημείο του κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός είχε και άλλες καλές στιγμές για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ, ειδικά στη φάση του 41’, αλλά το τέταρτο γκολ δεν ήρθε ποτέ.

Στο β’ ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, αλλά και η ορμή των «ερυθρολεύκων», καθώς και οι πολλές αλλαγές χάλασαν την ομοιογένεια του ματς. Βέβαια, στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης είναι γεγονός ότι και νεύρα υπήρξαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο και ότι οι Νότιγχαμ έγινε πιο ανταγωνιστική, αλλά χωρίς να μπορέσει να απειλήσει ιδιαίτερα.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού για ένα ακόμα ματς προετοιμασίας ο Βαλμπουενά (δέσποζε στο οργανωτικό – δημιουργικό παιχνίδι), αποτελεσματικός και σε επίκαιρες θέσεις ο δις σκόρερ Γκερέρο και καλός ξανά ο Γιώργος Μασούρας στα πλάγια της επίθεσης. Στους διακριθέντες, όμως και ο Σεμέδο με την παρουσία του στο κέντρο της άμυνας επιβλητική σε σημείο που παρέσυρε θετικά και τον Αβραάμ Παπαδόπουλο, που έβγαλε επιπλέον μαχητικότητα.

Γενικά ο Μαρτίνς έδειξε με τους αρχικούς 11 και την προτεραιότητα που έχει στο μυαλό του για το βασικό σχήμα στην Τσεχία, αλλά έδωσε χρόνο σε όλους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα (84' Τζολάκης), Ελαμπντελαουί (72' Τοροσίδης), Σεμέδο (72' Μπα), Αβραάμ Παπαδόπουλος, Τσιμίκας (78' Κούτρης), Γκιλιέρμε (81' Ανδρούτσος), Μπουχαλάκης (46' Καμαρά), Ποντένσε (81' Ντουρμισάι), Βαλμπουένα (78' Ραντζέλοβιτς), Γιώργος Μασούρας (67' Μπρούνο), Γκερέρο (67' Ελ Αραμπί)

ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ (Σαμπρί Λαμουσί): Μούριτς (46' Παντιλίμον), Κας (62' Νταρικά), Ρόμπινσον (65' Ριμπέιρο), Γουόραλ (72' Φιγκειρέδο), Ντόσον (62' Μιλόσεβιτς), Γουότσον, Σιλβα (46' Αμεόμπι), Όσμπορν (85' Τζόνσον), Λόλεϊ (81' Ρίτσαρντσον), Αντόμα (46' Άπια), Γκράμπαν (72' Γουόκερ)