27/04/2024
ΑΕΚ | Τρίτη 16 Ιουλίου 2019 - 12:35

Θέλει δουλειά η ΑΕΚ

Η Ένωση αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 σε φιλική αναμέτρηση με την Σταλ Σταλόβα, ομάδα τρίτης κατηγορίας της Πολωνίας * Βρέθηκε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε ο Μάνταλος

Προβληματισμένος αναχωρεί ο Μιγκέλ Καρντόσο από την Πολωνία. Στο τελευταίο της φιλικό επί πολωνικού εδάφους στο πλαίσιο της προετοιμασίας της την Τρίτη (16/7), η ΑΕΚ έδειξε ξανά αδυναμίες, μένοντας στο 1-1 με την Σταλ Σταλόβα, ομάδα τρίτης κατηγορίας.

Βέβαια, ο Πορτογάλος τεχνικός έκανε δοκιμές, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν είχαν πάρει πολλές ευκαιρίες, αλλά σε γενικές γραμμές δεν τις εκμεταλλεύτηκαν.

Η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ, με τους Μπότο, Σταμούλη και Σαμπανάτζοβιτς να δείχνουν καλά δείγματα, με την είσοδο του Μάνταλου να κάνει τη διαφορά.

Ο αρχηγός ήταν και αυτός που πέτυχε ξανά το μοναδικό γκολ για την Ένωση, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Η Σταλ μπήκε σαφώς πιο δυνατά και μόλις στο 3ο λεπτό είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Βίτασικ έπειτα από κόρνερ, ενώ στη συνέχεια μπλόκαρε νέο σουτ ο Αθανασιάδης. Ο Γαλανόπουλος απείλησε στο 10ο λεπτό, αλλά ο Καλινόφσκι έδιωξε με τις γροθιές.

Οι παίκτες του Καρντόσο δυσκολεύονταν να γίνουν απειλητικοί, με τους Πολωνούς να είναι σαφώς καλύτεροι και να πιέζουν για το γκολ. Ο Αθανασιάδης χρειάστηκε να επέμβει και στο 35ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Προζίνσκι, αλλά στο 43ο λεπτό η Σταλ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΚ και τα λάθη για να ανοίξει το σκορ με τον Φιτζκίεβιτς.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η εικόνα δεν άλλαξε. Ο Ντάντοκ απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 51ο λεπτό, αλλά ο Αθαασιάδης έδιωξε, ενώ στο 54' ό Προζίνσκι αστόχησε προ κενής εστίας.

Η εικόνα της ΑΕΚ άρχισε να βελτιώνεται μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, όταν μπήκαν στο ματς οι πιο... έμπειροι.

Ο Μάνταλος έκανε τη διαφορά και ήταν αυτός που στο 70' σκόραρε. Ο Γαλανόπουλος έκανε ωραία ατομική προσπάθεια, έβγαλε την μπαλιά στον Μπότο που έκανε την προβολή, ο Κόνεφολ που είχε περάσει στο τέρμα έδιωξε, αλλά ο Μάνταλος πήρε το... ριμπάουντ για να κάνει το 1-1.

Το γκολ έδωσε ώθηση στην ΑΕΚ που πίεσε για την ανατροπή, όμως Κόνεφολ είπε «όχι» στον Κλωναρίδη στο 85', καθώς και στις προσπάθειες των Λόπες και Σιμάο, με το 1-1 να διατηρείται μέχρι το φινάλε.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης (61' Τσιντώτας), Σταμούλης, Λόπες, Σβάρνας, Οικονόμου (66' Βράνιες), Γαλανόπουλος, Σαμπανάτζοβιτς, Μπότος (74' Ζεράλδες), Σαρδέλης (66' Σιμάο), Ντέλετιτς (66' Μάνταλος), Γιακουμάκης (74' Κλωναρίδης).

ΣΤΑΛ ΣΤΑΛΟΒΑ: Καλινόφσκι (46' Κόνεφολ), Γιάζκεβιτς, Βίτασικ, Σπίεβακ (46' Γιαρόζ), Σομπότκα, Μίστρζικ (46' Βίζικ), Προζίνσκι, Πιέτρας, Ντάντοκ, Πλόνκα (61' Γιόπεκ), Φιτζκίεβιτς (46' Ζιαβίνσκι).