24/04/2024
Γυναικείο ποδόσφαιρο | Κυριακή 7 Ιουλίου 2019 - 20:18

Οι ΗΠΑ κέρδισαν το Μουντιάλ ποδοσφαίρου γυναικών

Επιβλήθηκαν 2-0 της Ολλανδίας στον τελικό της διοργάνωσης

Το τέταρτο Μουντιάλ της ιστορίας τους κέρδισαν οι γυναίκες των ΗΠΑ την Κυριακή (7/7) στη Γαλλία, καθώς επικράτησαν με 2-0 της Ολλανδίας στον τελικό.

Οι Αμερικανίδες ανέβασαν το ρυθμό στο β’ ημίχρονο απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης και έφτασαν σε μια δίκαιη νίκη. Μάλιστα, «καθάρισαν» το παιχνίδι μέσα σε οκτώ λεπτά, καθώς στο 61’ η Ραπινό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-0 και η Λαβέλ στο 69’ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Η εσχάτη των ποινών, πάντως, καταλογίστηκε και την βοήθεια από το VAR.

Οι ΗΠΑ είχαν κι άλλες ευκαιρίες να διευρύνουν το σκορ, αλλά η τερματοφύλακας της Ολλανδίας φάνηκε πολύ αποτελεσματικοί στα τετ α τετ .

ΗΠΑ (Έλις): Ναεχέρ, Σάουερμπρουν, Νταν, Νταλκέμπερ, Ο’Χάρα (46’ Κρίγκερ), Μέουις, Έλτζ, Λαβέλ, Χιθ (87’ Λόιντ), Ραπινό (79’ Πρες), Μόργκαν.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Βίγκμαν): Φαν Βένεντααλ, Φαν ντερ Γκραγκτ, Ντέκερ ( 73’ Φαν ντε Σάντεν), Σπίτσε, Φαν ντε Ντονκ, Φαν Λούντερεν, Γκρόενεν, Μπλουντγουόρθ, Μάρτενς (70’ Ροόρντ), Μιντέμα, Μπέρενστεγν.