28/03/2024
Γυναικείο ποδόσφαιρο | Πέμπτη 4 Ιουλίου 2019 - 01:10

Πάει για κούπα η Ολλανδία στο Μουντιάλ γυναικών

Επιβλήθηκε με 1-0 στην παράταση της Σουηδίας και θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ στον τελικό

Ένα γκολ μπήκε όλο κι όλο σε 120 λεπτά σε κανονικό αγώνα και παράταση και το πέτυχε η Ολλανδία στον ημιτελικό με τη Σουηδία (1-0) στον ημιτελικό του Μουντιάλ γυναικών το βράδυ της Τετάρτης (4/7).

Οι «οράνιε» βασίστηκαν στην καλή αμυντική τους λειτουργία και βρήκαν την ευκαιρία στο 99’ με την Γκρόενεν να σκοράρουν, έπειτα από μια ομαδική προσπάθεια, αλλά και ένα πολύ ωραίο διαγώνιο σουτ, που κατέληξε στη δεξιά γωνία της εστίας της Σουηδίας.

Έτσι στον τελικό της Κυριακής (7/7) θα αντιμετωπίσουν το μεγάλο φαβορί της διοργάνωσης, που διεξάγεται στη Γαλλία, που δεν είναι άλλο από τις ΗΠΑ.

Η Σουηδία ήταν ελαφρώς καλύτερη κατά τη διάρκεια του 90λεπτου, όμως δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε και εν τέλει το γκολ της Γκρόενεν έκανε τη διαφορά.