25/04/2024
Γυναικείο ποδόσφαιρο | Τετάρτη 3 Ιουλίου 2019 - 00:57

Στον τελικό του Μουντιάλ γυναικών οι ΗΠΑ

Επικράτησαν με 2-1 της Αγγλίας, που έχασε πέναλτι στο 84’ για να ισοφαρίσει

Για πέμπτη φορά στην ιστορία της η Εθνική γυναικών των ΗΠΑ θα παίξει στον τελικό του Μουντιάλ, μετά από την επικράτησή της με 2-1 επί της Αγγλίας το βράδυ της Τρίτης (2/7) στο γήπεδο Ντερσινές Σαρπιό της Γαλλίας.

Οι Αμερικανίδες είχαν για ηρωίδα την γκολκίπερ, Ναεχέρ, η οποία απέκρουσε πέναλτι της Χάουτον στο 84’ και απέτρεψε την ισοφάριση. Οι ΗΠΑ προηγήθηκαν 1-0 με την Πρες στο 10ο λεπτό, όμως οι Αγγλίδες ισοφάρισαν 1-1 στο 19’ με την Γουάιτ.

Ωστόσο, η Μόργκαν στο 31’ πέτυχε το 2-1 και διαμόρφωσε το τελικό σκορ, παρά τις προσπάθειες της Αγγλίας, της οποίας ακυρώθηκε και γκολ για οφσάιντ με το VAR στο δεύτερο ημίχρονο. Πάντως, μετά την απώλεια του πέναλτι, η Μπράιτ αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα και η Αγγλία τελείωσε το ματς με 10 παίκτριες.

Πλέον, οι ΗΠΑ περιμένουν την αντίπαλό τους στον τελικό, που θα προκύψει από το ζευγάρι Ολλανδία – Σουηδία, που θα κριθεί την Τετάρτη (3/7, έναρξη στις 22:00).