22/07/2019
SPECIAL | Παρασκευή 21 Ιουνίου 2019 - 15:13

Ξεκινά η ποδοσφαιρική γιορτή της Αφρικής!

Στην Αίγυπτο «χτυπά» φέτος η καρδιά του Κόπα Άφρικα * Πρεμιέρα με την οικοδέσποινα κόντρα στη Ζιμπάμπουε * Οι ομάδες, το πρόγραμμα, oι «Έλληνες» και οι νικητές στο... πιάτο σας από το a-sports.gr

H ώρα για τη μεγάλη γιορτή του αφρικανικού ποδοσφαίρου έφτασε και δεν είναι αυτή που είχαμε συνηθίσει... Στις 23.00 της Παρασκευής (21/6) ξεκινά το 32o Kόπα Άφρικα που για πρώτη φορά δεν θα γίνει Ιανουάριο-Φεβρουάριο όπως στο παρελθόν, αλλά μετά την ολοκλήρωση της σεζόν.

Μάλιστα, υπήρξε και νέα καθυστέρηση λόγω Ραμαζανιού, με τη διοργάνωση να γίνεται τελικά από τις 21 Ιουνίου μέχρι τις 19 Ιουλίου, αντί για τις 15 Ιουνίου μέχρι τις 13 Ιουλίου.

Αλλαγή είχαμε και στη χώρα που το φιλοξενεί. Αρχικά είχε επιλεγεί το Καμερούν, το οποίος είναι και κάτοχος του τροπαίου, αλλά η καθυστέρηση στην ολοκλήρωση των έργων και θέματα ασφαλείας, έδωσαν τελικά το χρίσμα στην Αίγυπτο.

Επίσης αυτή είναι η πρώτη φορά που θα συμμετάσχουν 24 ομάδες έναντι 16. Οι συμμετέχοντες χωρίστηκαν σε έξι ομίλους των τεσσάρων, από τους οποίους περνούν στη φάση των «16» οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι.

Οι αγώνες θα φιλοξενηθούν σε έξι διαφορετικά γήπεδα, με την πρεμιέρα να γίνεται στο Διεθνές Στάδιο του Καΐρου, με τη διοργανώτρια να φιλοξενεί τη Ζιμπάμπουε.

Οι... Έλληνες της διοργάνωσης

Στα γήπεδα της Αιγύπτου για το μεγάλο ποδοσφαιρικό «ραντεβού» θα βρεθούν και αρκετοί παίκτες που αγωνίζονταν ή αγωνίζονται στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Αναφερόμενοι στους... νυν, τη μερίδα του λέοντος έχει ο Ολυμπιακός. Την προσπάθεια της Σενεγάλης θα βοηθήσει ο Παπε Αμπού Σίσε, αυτή της Γουινέας ο Μαντί Καμαρά και της Τυνησίας ο Γιασίν Μεριά. Μάλιστα, μετά το Κόπα Άφρικα αναμένεται να έρθει στην Ελλάδα για τους Πειραιώτες και ο Φοντέ Καμαρά από τη Γουινέα.

Δύο εκπροσώπους έχει η Ξάνθη, με τον Μίκαελ Ντίρεσταμ στη Γουινέα και τον Κάσα Καμαρά στη Μαυριτάνία, όσους και ο Πανιώνιος με τους Γιάγια Μπανανά και Ολιβιέ Μπουμάλ στο Καμερούν.

Ο Αμρ Ουάρντα που ανήκει στον ΠΑΟΚ βρίσκεται στην αποστολή της διοργανώτριας Αιγύπτου, όπως και ο Μόισε Αντιλέχου του Λεβαδειακού σε αυτή του Μπενίν.

Οι όμιλοι και το πρόγραμμα

Α' ΟΜΙΛΟΣ

Αίγυπτος

Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό

Ουγκάντα

Ζιμπάμπουε

1η αγωνιστική

21/6: Αίγυπτος – Ζιμπάμπουε  23:00

22/6: Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό – Ουγκάντα  17:30

2η αγωνιστική

26/6: Ουγκάντα – Ζιμπάμπουε  20:00

26/6: Αίγυπτος – Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό  23:00

3η αγωνιστική

30/6: Ουγκάντα – Αίγυπτος  22:00

30/6: Ζιμπάμπουε – Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό  22:00

Β' ΟΜΙΛΟΣ

Νιγηρία

Γουινέα

Μαγαδασκάρη

Μπουρουντί

1η αγωνιστική

22/6: Νιγηρία – Μπουρουντί  20:00

22/6: Γουινέα – Μαδαγασκάρη  23:00

2η αγωνιστική

26/6: Νιγηρία – Γουινέα  17:30

27/6: Μαδαγασκάρη – Μπουρουντί  17:30

3η αγωνιστική

30/6: Μαδαγασκάρη – Νιγηρία  19:00

30/6: Μπουρουντί – Γουινέα  19:00

Γ' ΟΜΙΛΟΣ

Σενεγάλη

Αλγερία

Κένυα

Τανζανία

1η αγωνιστική

23/6: Σενεγάλη – Τανζανία  20:00

23/6: Αλγερία – Κένυα  23:00

2η αγωνιστική

27/6: Σενεγάλη – Αλγερία  20:00

27/6: Κένυα – Τανζανία  23:00

3η αγωνιστική

1/7: Κένυα – Σενεγάλη  22:00

1/7:  Τανζανία – Αλγερία  22:00

Δ' ΟΜΙΛΟΣ

Μαρόκο

Ακτή Ελεφαντοστού

Νότιος Αφρική

Ναμίμπια

1η αγωνιστική

23/6: Μαρόκο – Ναμίμπια  17:30

24/6: Ακτή Ελεφαντοστού – Νότιος Αφρική  17:30

2η αγωνιστική

28/6: Μαρόκο – Ακτή Ελεφαντοστού  20:00

28/6: Νότιος Αφρική – Ναμίμπια  23:00

3η αγωνιστική

1/7: Νότιος Αφρική – Μαρόκο  19:00

1/7: Ναμίμπια – Ακτή Ελεφαντοστού  19:00

Ε' ΟΜΙΛΟΣ

Τυνησια

Μάλι

Μαυριτανία

Ανγκόλα

1η αγωνιστική

24/6: Τυνησία – Ανγκόλα  20:00

24/6: Μάλι – Μαυριτανία  23:00

2η αγωνιστική

28/6: Τυνησία – Μάλι  17:30

29/6: Μαυριτανία – Ανγκόλα  17:30

3η αγωνιστική

2/7: Μαυριτανία – Τυνησία  20:00

2/7: Ανγκόλα – Μάλι  20:00

ΣΤ' ΟΜΙΛΟΣ

Καμερούν

Γκάνα

Μπενίν

Γουινεά-Μπισάου

1η αγωνιστική

25/6: Καμερούν – Γουινέα-Μπισάου  20:00

25/6: Γκάνα – Μπενίν  23:00

2η αγωνιστική

29/6: Καμερούν – Γκάνα  20:00

29/6: Μπενίν – Γουινέα-Μπισάου  23:00

3η αγωνιστική

2/7: Μπενίν – Καμερούν  19:00

2/7: Γουινέα-Μπισάου – Γκάνα  19:00

Κριτήρια ισοβαθμίας

1 Βαθμοί στα μεταξύ τους ματς.

2 Διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους ματς.

3 Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους ματς.

Ο δρόμος για τον τελικό

Φάση των «16»

5/7: Νικητής Δ' ομίλου  - Καλύτερος τρίτος Β', Ε', ΣΤ' ομίλου 19:00

5/7: Δεύτερος Α' ομίλου – Δεύτερος Γ' ομίλου 22:00

* Οι νικητές θα αναμετρηθούν στα προημιτελικά

6/7: Δεύτερος Β' ομίλου – Δεύτερος ΣΤ' ομίλου 20:00

6/7: Νικητής Α' ομίλου – Καλύτερος τρίτος Γ', Δ', Ε' ομίλου 22:00

* Οι νικητές θα αναμετρηθούν στα προημιτελικά

7/7: Νικητής Β' ομίλου – Καλύτερος τρίτος Α', Γ', Δ' ομίλου 19:00

8/7: Νικητής ΣΤ' ομίλου – Δεύτερος Ε'  ομίλου 22:00

* Οι νικητές θα αναμετρηθούν στα προημιτελικά

8/7: Νικητής Ε' ομίλου – Δεύτερος Δ' ομίλου 20:00

7/7: Νικητής Γ' ομίλου – Καλύτερος τρίτος Α', Β', ΣΤ' ομίλου 22:00

* Οι νικητές θα αναμετρηθούν στα προημιτελικά

Προημιτελικά: 10-11/7

Ημιτελικά: 14/7

Μικρός τελικός: 17/7

Τελικός: 19/7

Η Χρυσή Βίβλος της διοργάνωσης

Πολυνίκης του θεσμού είναι η Αίγυπτος με 7 κατακτήσεις, ενώ ακολουθούν οι Καμερούν (5) και Γκάνα (4).

Συνολικά 14 ομάδες έχουν σηκώσει το πολυπόθητο τρόπαιο.

Αναλυτικά οι νικητές:

Αίγυπτος 7 (1957, 1959, 1986, 1998, 2006, 2008, 2010)

Καμερούν 5 (1963, 1965, 1978, 1982, 2017)

Γκάνα 4 (1984, 1988, 2000, 2002)

Νιγηρία 3 (1980, 1994, 2013)

Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό 2 (1968, 1974)

Ακτή Ελεφαντοστού 2 (1992, 2015)

Ζάμπια 1 (2012)

Τυνησία 1 (2004)

Σουδάν 1 (1970)

Αλγερία 1 (1990)

Μαρόκο 1 (1976)

Αιθιοπία 1 (1962)

Νότια Αφρική 1 (1996)

Κονγκό 1 (1972)

ΝΑΤΑΣΑ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ

Μοιραστείτε το: