22/09/2019
Ειδήσεις | Παρασκευή 14 Ιουνίου 2019 - 21:08

Σέντρα στο 46ο Κόπα Αμέρικα

Στη Βραζιλία θα διεξαχθεί ο αρχαιότερος ποδοσφαιρικός θεσμός Εθνικών ομάδων και το a-sports.gr έχει τις λεπτομέρειες * Ξεκινάει το Σάββατο (15/6), με τη «Σελεσάο» να υποδέχεται τη Βολιβία * Όλα τα ματς μεταδίδονται από την ΕΡΤ

Μετά το Μουντιάλ του 2014 και τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2016, η Βραζιλία φιλοξενεί και το 46ο Κόπα Αμέρικα, που επίσημα ξεκινάει το Σάββατο στις 03:30 (ώρα Ελλάδας), με τους οικοδεσπότες να κοντράρονται με τη Βολιβία.

Πρόκειται για την αρχαιότερη ποδοσφαιρική διοργάνωση Εθνικών ομάδων, όπως περηφανεύονται οι Λατινοαμερικάνοι, καθώς ανεπίσημα έγινε για πρώτη φορά το 1910 και επίσημα το 1916.

Στη φετινή διοργάνωση λαμβάνουν μέρος 12 ομάδες, αλλά δεν είναι όλες από τη Λατινική Αμερική, καθώς συμμετέχουν και η Ιαπωνία, Κατάρ, ενώ όλα τα παιχνίδια μεταδίδονται από κανάλια της ΕΡΤ. Το τρόπαιο θα διεκδικήσουν εκτός από την οικοδέσποινα Βραζιλία και οι Αργεντινή, Βολιβία, Χιλή, Κολομβία, Εκουαδόρ, Ουρουγουάη, Παραγουάη, Περού και Βενεζουέλα.

Η Ουρουγουάη είναι η ομάδα με τις περισσότερες κατακτήσεις, καθώς έχει φτάσει τις 15, ενώ ακολουθούν η Αργεντινή με 14 Κύπελλα και η Βραζιλία με 8 τρόπαια. Ωστόσο, ως πρωταθλήτρια που μπαίνει να διατηρήσει τα σκήπτρα είναι η Χιλή, η οποία έχει κερδίσει τις δύο τελευταίες διοργανώσεις.

Υπάρχουν τρεις όμιλοι και προκρίνονται οι 2 πρώτες ομάδες, αλλά και οι 2 καλύτερες τρίτες, ώστε να μπούνε στα προημιτελικά.

Η διοργάνωση διεξάγεται σε 5 πόλεις και σε 6 γήπεδα, συνολικά. Το Σάο Πάολο φιλοξενεί αγώνες σε δύο γήπεδα, αφού οι ομάδες θα παίξουν στο «Μορουμπί» και στην «Αρένα Κορίνθιας», ενώ από ένα θα έχουν το Ρίο Ντε Τζανέιρο με το «Μαρακανά», το Πόρτο Αλέγκρε με την «Αρένα της Γκρέμιο» και το Σαλβαντόρ με την «Αρένα Φόντε Νόβα» και το Μπέλο Οριζόντε με το «Μινεϊράο», στο οποίο οι Βραζιλιάνοι είχαν συντριβεί με 7-1 από τη Γερμανία στο Μουντιάλ του 2014.

Φυσικά οι λάτρεις του Λατινομερικάνικου ποδοσφαίρου μπορούν να απολαύσουν πολλά αστέρια του αθλήματος, όπως ο Λίο Μέσι, ο οποίος αναζητάει την πρώτη του κούπα με την Εθνική ανδρών της πατρίδας του.

ΟΙ ΟΜΙΛΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Βραζιλία

Βολιβία

Περού

Βενεζουέλα

Το πρόγραμμα του Α’ ομίλου

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

15/6 Βραζιλία – Βολιβία    03:30

15/6 Βενεζουέλα – Περού  22:00

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

19/6 Βολιβία – Περού          00:30

19/6 Βραζιλία – Βενεζουέλα 03:30

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

22/6 Βολιβία – Βενεζουέλα 22:00

22/6 Περού – Βραζιλία         22:00

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Αργεντινή

Κολομβία

Παραγουάη

Κατάρ                    

Το πρόγραμμα του Β’ ομίλου

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

16/6 Αργεντινή – Κολομβία  01:00

16/6 Παραγουάη – Κατάρ    22:00

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

20/6 Κολομβία – Κατάρ          00:30

20/6 Αργεντινή – Παραγουάη 03:30

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

23/6 Κολομβία – Παραγουάη 22:00

23/6 Κατάρ – Αργεντινή           22:00

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Ουρουγουάη

Εκουαδόρ

Χιλή

Ιαπωνία

Το πρόγραμμα του Γ’ Ομίλου

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

17/6 Ουρουγουάη – Εκουαδόρ 01:00

18/6 Ιαπωνία – Χιλή                02:00

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

21/6 Ουρουγουάη – Ιαπωνία   02:00

22/6 Εκουαδόρ – Χιλή               02:00

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

25/6 Εκουαδόρ – Ιαπωνία       02:00

25/6 Χιλή Ουρουγουάη            02:00

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

28/6

Πρώτος Α’ Ομίλου – Τρίτος Β/Γ   03:30

Δεύτερος Α’ Ομίλου – Δεύτερος Β’ Ομίλου 22:00

29/6

Πρώτος Β’ Ομίλου – Δεύτερος Γ’ Ομίλου 02:00

Πρώτος Γ’ Ομίλου – Τρίτος Α/Β Ομίλου   22:00

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

03/7

Νικητής προημιτελικού 1 – Νικητής προημιτελικού 3 03:30

04/7

Νικητής προημιτελικού 2 – Νικητής προημιτελικού 4 03:30

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

6/7

Χαμένος 1ου ημιτελικού – Χαμένος 2ου ημιτελικού    22:00

ΤΕΛΙΚΟΣ

7/7

Νικητής 1ου ημιτελικού – Νικητής 2ου ημιτελικού       23:00

*Αναγράφονται ώρες Ελλάδας

* Όλα τα παιχνίδια θα μεταδοθούν ζωντανά από τα κανάλια της ΕΡΤ

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ ΣΤΗΝ ΦΑΣΗ ΟΜΙΛΩΝ

1) Καλύτερη συνολική διαφορά τερμάτων

2) Καλύτερη επίθεση

3) Κλήρωση.

*Στα προημιτελικά δεν υπάρχει παράταση σε περίπτωση ισοπαλίας και οι ομάδες πάνε απευθείας στα πέναλτι

*Στα ημιτελικά και τους τελικούς υπάρχει ημίωρη παράταση σε περίπτωση ισοπαλίας και ακολούθως πέναλτι για να αναδειχθεί ο νικητής

Η ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΠΑ ΑΜΕΡΙΚΑ

Ουρουγουάη 15 (1916, 1917 *, 1920, 1923 *, 1924 *, 1926, 1935, 1942 *, 1956 *, 1959, 1967 *, 1983, 1987, 1995 *, 2011)

Αργεντινή 14 (1921 *, 1925 *, 1927, 1929 *, 1937 *, 1941, 1945, 1946 *, 1947, 1955, 1957, 1959 *, 1991, 1993)

Βραζιλία 8 (1919 *, 1922 *, 1949 *, 1989 *, 1997, 1999, 2004, 2007)

Παραγουάη 2 (1953, 1979)

Χιλή 2 (2015 *, 2016)

Περού 2 (1939 *, 1975)

Κολομβία (2001 *)

Βολιβία (1963 *)

* Φιλοξένησαν τη διοργάνωση και κατέκτησαν το τρόπαιο

Μοιραστείτε το: