24/04/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 22 Μαΐου 2019 - 18:18

Το έκανε… θρίλερ, αλλά ισοφάρισε ο Ήφαιστος

Η ομάδα της Λήμνου νίκησε 77-71 το Περιστέρι και έκανε το 1-1 στη σειρά των πλέι οφ

Το έφερε στα ίσα… Ο Ήφαιστος Λήμνου ήταν ο νικητής στο δεύτερο παιχνίδι με το Περιστέρι για την πρώτη φάση των πλέι οφ της Α1 μπάσκετ.

Οι νησιώτες επιβλήθηκαν εντός έδρας με 77-71 την Τετάρτη (22/5) και ισοφάρισαν τη σειρά στο 1-1.

Έτσι, η πρόκριση στα ημιτελικά θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι που θα διεξαχθεί την στο «σπίτι» της αθηναϊκής ομάδας το Σάββατο (25/5).

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με 24 πόντους διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Σμιθ με 25 ριμπάουντ ενώ από τους Περιστεριώτες ξεχώρισε ο Γκρέι με 11.

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 46-29, 64-52, 77-71

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 10 (4 ριμπάουντ), Έβανς 14 (9 ριμπάουντ), Γουίγκινς 5, Σμιθ 25 (5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Φρεϊμάνις 12 (12 ριμπάουντ), Μανωλόπουλος, Μούρτος 11 (5 ριμπάουντ), Σταμάτης, Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος 2, Μπρέιζελτον.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Σκορίδης 4, Βασιλόπουλος 11 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκρέι 15, Αγραβάνης 2, Κάλαχαν 7 (3 ασίστ), Μουράτος 6, Μπέντιλ 16 (6 ριμπάουντ), Ντάνιελ 5 (7 ριμπάουντ), Καράμπελας, Σμιθ, Φλέμινγκς 5.