20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 12 Μαΐου 2019 - 18:56

Στη Football League η Τριγλία

Νίκησε με 1-0 μέσα στη Χρυσούπολη το Νέστο και κέρδισε την άνοδο η ομάδα της Χαλκιδικής

Πολύ ψυχωμένη παρουσιάστηκε η Τριγλία την Κυριακή (12/5) στη Χρυσούπολη και κατάφερε να… κλέψει τη νίκη με 1-0 και την άνοδο στη FootballLeague από το Νέστο. Αυτή η αναμέτρηση ήταν η ρεβάνς κι ενώ το πρώτο παιχνίδι στη Χαλκιδική είχε ολοκληρωθεί χωρίς γκολ (0-0).

Το γκολ της μεγάλου «διπλού» πέτυχε ο Ντούνγκα με εκτέλεση πέναλτι, ενώ σημαντικές αποκρούσεις για τους φιλοξενούμενους έκανε ο γκολκίπερ Παλαβράκης και έτσι για πρώτη φορά στην ιστορία της η ομάδα της Χαλκιδικής ανεβαίνει στη Β' Εθνική.

Η Τριγλία μπήκε πολύ δυνατά και αποφασισμένα στο παιχνίδι και έδειξε τα… δόντια της από το 4ο λεπτό με το σουτ του Ντούνγκα, που κατέληξε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και στο 10’ με το σουτ του Σταυρόπουλου, όμως μπλόκαρε ο Αθανασίου, ενώ τρία λεπτά αργότερα από το γύρισμα του Ντούνγκα για λίγο ο Κεχαγιάς δεν πρόλαβε να στείλει στα δίχτυα. Στο 25’ και πάλι η Τριγλία πλησίασε το γκολ με την κεφαλιά του Σγουρή, ενώ η πρώτη φάση για το Νέστο ήρθε στο 30’ με το σουτ του Νικλητσιώτη, που κατέληξε άουτ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν και στο 40’ με τον Ορφανίδη, όμως ο Παλαβράκης ήταν σε ετοιμότητα. Προς το τέλος του α’ ημιχρόνου ήρθε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση και την άνοδο. Στο 43' η Τριγλία κέρδισε πέναλτι με τον Ντούνγκα, που ανέλαβε και την εκτέλεση κάνοντας το 1-0.

Στο β’ ημίχρονο ο Νέστος τα έδωσε όλα για να ισοφαρίσει και στο 56’ δεν κατάφερε να περάσει το σουτ του Μελισσόπουλου, που κόντραρε πάνω σε αμυντικό. Στο 62’ ο Παλαβράκης νίκησε σε τετ-α-τετ τον Τσελέπη, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Κεχαγιάς σούταρε άουτ.

Στο 63΄και πάλι απείλησε ο Κεχαγιάς με κεφαλιά που κατέληξε άουτ, ενώ στο 76’ ο Νικλητσιώτης «ανάγκασε» τον Παλαβράκη να αποκρούσει εντυπωσιακά την εκτέλεση φάουλ. Ο γκολκίπερ της Τριγλίας κράτησε τη νίκη και στη φάση του 87’, όταν απέκρουσε το σουτ του Τσαμπέγια. Στις καθυστερήσεις του αγώνα και με τα νεύρα τεντωμένα υπήρξε ένταση και έπεσαν… ψιλές ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων.

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ (Κυριάκος Κετσιεμενίδης): Αθανασίου, Μαϊδανός, Αρετάς, Χούσινετς, Μελισσόπουλος Ν. (70’ Τσαμπέγια), Ευθυμιάδης, Μκρτσιάν, Ορφανίδης (52’ Τσελέπης), Μπέλιτς, Νικλητσιώτης, Μελισσόπουλος Α.

Π.Ο. ΤΡΙΓΛΙΑΣ (Κώστας Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Ζώτος, Λιώνης, Σγούρης, Μιλκούδης, Καρατζαόγλου, Ευθυμιάδης, Σαρβανίδης, Κεχαγιάς, Ντούνγκα, Σταυρόπουλος (87’ Προκοπίου).