25/04/2024
Στα... αλώνια | Πέμπτη 25 Απριλίου 2019 - 01:53

Πήρε το Κύπελλο ΕΠΣΑΝΑ ο Αχαρναϊκός

Νίκησε στα πέναλτι τον Άρη Βούλας με 5-4 (κανονική διάρκεια και παράταση 1-1) η ομάδα του Μενιδίου

Κυπελλούχος Ανατολικής Αττικής για πρώτη φορά στην ιστορία του στέφθηκε τη Μεγάλη Τετάρτη (24/4) ο Αχαρναϊκός, κερδίζοντας στον τελικό της ΕΠΣΑΝΑ τον Άρη Βούλας με 5-4 στα πέναλτι.

Στο γήπεδο των Σπάτων η κανονική διάρκεια και η παράταση βρήκε τις δύο ομάδες στο ισόπαλο 1-1, με τους Μενιδιάτες να ανοίγουν το σκορ στο 16' με συρτό σουτ του Τσιντώνη εκτός περιοχής.

Ο Άρης αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε ένα λεπτό αργότερα με κοντινό πλασέ του Κριλή ύστερα από σέντρα του Γιαννόπουλου, για να κριθούν όλα στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι και με τους παίκτες του Κώστα Κλάδη να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμοι, πανηγυρίζοντας την κούπα.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Κώστας Κλάδης): Μπεσσής, Χαραλαμπόπουλος, Μανιδάκης, Τασιουλής, Τζανέτος, Αντζέλη (70' Κυριακίδης), Μπουλγκουρίδης (64' Παπαθανασίου), Καρβουνίδης, Δήμος (109' Καραγεώργος), Τσιντώνης, Μπρέμπος (80' Βαλλιάνος).

ΑΡΗΣ ΒΟΥΛΑΣ (Τάσος Τασιόπουλος): Λώλος, Γκούρας, Γιαννόπουλος, Βατίστας, Γεωργάκας, Λιόσης, Χρήστου (80' Λάζαρης), Λόπεζ, Κριλής, Γεωργακόπουλος (70' Μελετίδης), Χατζής.