25/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Δευτέρα 22 Απριλίου 2019 - 16:19

Στον τελικό της Σούπερ Λίγκας Κ17 με σούπερ Τζόλη ο ΠΑΟΚ

Οι «ασπρόμαυροι» επικράτησαν 2-0 του Παναθηναϊκού στον πρώτο ημιτελικό, με δύο γκολ του 17χρονου επιθετικού

Το πήρε στους... μεγάλους, μπορεί να το πάρει και στην Κ17. Οι «μικροί» του ΠΑΟΚ επικράτησαν 2-0 των αντίστοιχων του Παναθηναϊκού στον πρώτο ημιτελικό της τελικής φάσης του θεσμού στο γήπεδο του Παναιτωλικού τη Μεγάλη Δευτέρα (22/4) και προκρίθηκαν στον τελικό.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Χρήστος Τζόλης, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ των νικητών, που στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα επέβαλαν τον ρυθμό τους.

Το πρώτο ημίχρονο δεν έκρυβε ιδιαίτερες συγκινήσεις, αλλά στο δεύτερο η εικόνα βελτιώθηκε.

Ο Τζόλης άνοιξε το σκορ στο 56ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος την ασταθή επέμβαση του Οικονομάκη, ενώ πέντε λεπτά αργότερα το έργο του Παναθηναϊκού έγινε ακόμα πιο δύσκολο, αφού έμεινε με 10 παίκτες, με τον Ρόμπι να αντικρίζει δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 62ο λεπτό ο Καρβούνης βρήκε την μπάλα με το χέρι στο τείχος σε εκτέλεση φάουλ του Καραμπέρη, το πέναλτι καταλογίστηκε και ο Τζόλης που ανέλαβε την εκτέλεση δεν αστόχησε, με το 2-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε.

ΠΑΟΚ (Αλέξης Αλεξιάδης): Μπαλωμένος, Τσοπούρογλου (68' Κωνσταντέλιας), Αβεντισιάν, Κουλιεράκης, Παναγιώτου, Καραμπέρης, Πιπιλιάρης (46' Κιτσάκης), Κουτεντάκης (46' Γκορτεζιάνι), Τζόλης (84' Κουίδης), Γρόσδης, Καράκουτης (78' Θεοδωρίδης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κώστας Φρατζέσκος): Οικονομάκης, Τουρκοχωρίτης (69' Κόμης), Κούτσιας, Ρόμπι, Σιδεράς, Λιακόπουλος, Ανθουλάκης (65' Κρυπαράκος), Καρβούνης (69' Γεωργιόπουλος), Νιάρχος, Δημοσθενιάδης (65' Λιούμης), Λαζαρίδης (65' Σακελλαρόπουλος).