26/04/2024
Γαλλία | Σάββατο 20 Απριλίου 2019 - 00:15

«Καθάρισε» νωρίς η Λυών

Επέστρεψε στις νίκες με 2-1 επί της Ανζέ * Στο φινάλε κέρδισε 3-2 η Ντιζόν τη Ρεν

Τρεις σερί ήττες μετρούσε η Λυών σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, αλλά το βράδυ της Παρασκευής (19/4) επέτρεψε στις επιτυχίες με τη νίκη 2-1 επί της Ανζέ για την 33η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» από το α’ ημίχρονο, καθώς προηγούνταν 2-0 στο 39ο λεπτό. Ο Μέμφις Ντεπάι άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό , ενώ ο Τεριέ έκανε το 2-0. Οι φιλοεξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 στο 89’ με αυτογκόλ του Τουσάρ με αυτογκόλ. Έτσι η Λυών έφτασε τους 59 πόντους και κρατάει την 3η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, έχοντας τη Σεντ Ετιέν έξι βαθμούς πίσω της.

Πολλά γκολ είχε η αναμέτρηση της Ντιζόν με τη Ρεν, όπου κρίθηκε στο 83’ με γκολ του Σαϊντ. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 3-2, παρότι ισοφαρίστηκαν δύο φορές. Το 1-0 έκανε ο Αγκουέρ στο 20’, ενώ στο 52’ ο Ινονού σημείωσε το 1-1. Ο Ζανό στο 57’ έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Ντιζόν, αλλά ο Νιανγκ απάντησε στο 63΄σε 2-2, όμως τον τελευταίο λόγο τον «είπε» ο Σαϊντ και έτσι οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην 18η θέση, που οδηγεί σε μπαράζ παραμονής.