26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 14 Απριλίου 2019 - 20:53

Μπλόκο στον Κάμπο και... παράταση τίτλου για τον ΠΑΟΚ

Η ΑΕΛ απέσπασε σπουδαίο βαθμό (1-1) από τους Θεσσαλονικείς που έχασαν την ευκαιρία να στεφθούν πρωταθλητές στο «AEL FC Arena» * Τρεις αναγκαστικές αλλαγές οι «βυσσινί» * Τραυματίστηκε ο Βιεϊρίνια

Αλλιώς τα περιμένε, αλλιώς του ήρθαν... Ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στη Λάρισα με σκοπό να πάρει το τρίποντο και να εξασφαλίσει και μαθηματικά τον τίτλο. Ωστόσο, η ΑΕΛ είχε διαφορετική γνώμη, καθώς την Κυριακή (14/4) τον υποχρέωσε σε ισοπαλία 1-1 στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Έτσι, δεν έδωσε το δικαίωμα στους παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου να πανηγυρίσουν το πρωτάθλημα μέσα στο «AEL FC Arena» ενώ χάλασε και το πάρτι που είχαν οργανώσει οι φίλοι του «Δικεφάλου του Βορρά» στα Τέμπη σε περίπτωση νίκης του

Το σημαντικότερο όμως είναι ότι οι Θεσσαλοί απέσπασαν έναν πολύτιμο βαθμό, καθώς έφτασαν τους 31 και διατηρούνται σταθερά στη δέκατη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αξίζει να αναφερθεί ότι η ΑΕΛ προχώρησε σε τρεις αναγκαστικές αλλαγές (Ζίζιτς, Μπέρτος, Γιακιμόβσκι) και σε μία ο ΠΑΟΚ λόγω του τραυματισμού του Βιεϊρίνια. Ο Πορτογάλος άσος χτύπησε στο γόνατο κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και οι πρώτες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για κάκωση. Την Δευτέρα (15/4), μάλιστα, θα υποβληθεί σε εξετάσεις προκειμένου να διαπιστωθεί αν έχει πειραχθεί ο χιαστός.

Ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή και τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν ευτύχησε να τις μετουσιώσει σε γκολ ελέω... Κρίστινσον. Ο γκολκίπερ των «βυσσινί» έκανε σπουδαίες επεμβάσεις στις προσπάθειες των Μπίσεσβαρ (11') και Λημνιού (23').

Οι Θεσσαλοί μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο αλλά το γκολ το πέτυχε ο ΠΑΟΚ... Μετά από κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Πέλκα ο οποίος με σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Κρίστινσον για το 1-0. Η ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα δεν πτοήθηκε και στο 64' έφερε το ματς στα... ίσια με γκολ του Γιακιμόβσκι. Στη συνέχεια οι «ασπρόμαυροι» ανέβασαν την πίεσή τους, είχαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες με Σφιντέρσκι (68'), Καρέλη (88') και Πέλκα (89') αλλά δεν κατάφερε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ.

Διαιτητής ήταν ο Φωτιάς (Πέλλας), με βοηθούς τους Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας) και Ψάρρη (Ζακύνθου). Τέταρτος ήταν ο Τζοβάρας (Φθιώτιδας).

Κίτρινες: 5' Φατιόν, 87' Μπράλιτς - 51' Λημνιός

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Γκόϊκοβιτς (29' λ.τρ. Ζίζιτς), Μόρας, Μπράλιτς, Ζίβκοβιτς, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Μπέρτος (43' λ.τρ. Μπέρτος), Σικάβκα, Νούνιτς, Γιακιμόβσκι (86' λ.τρ. Γκόλιας).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (36' λ.τρ. Γιαννούλης), Σάκχοφ, Ολιβέιρα (79' Ζαμπά), Πέλκας, Μπίσεσβαρ, Λημνιός (84' Καρέλης), Σφιντέρσκι.